فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک کشور

چهارشنبه, ۱۷ام مهر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

استان‌وایر- معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد.

محمود عرب خدری در نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و فرسایش استان خراسان رضوی این آمار را اعلام کرده است.

عرب خدری گفته «میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.»

به گفته وی «فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می‌شود.»

وی «گل آلود شدن رودخانه و پُر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب‌های زیرزمینی» را از دیگر عوارض فرسایش خاک اعلام کرده است.

این مقام همچنین گفته «اکنون حدود ۷۰۰هزار حلقه چاه در کشور داریم که ۳۰۰هزار حلقه از این تعداد غیرمجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آبهای زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت‌ها نیز به مشکلات افزوده شده است.»

به گفته وی «این وضعیت سبب شده است سطح آب‌های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت‌ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.»

آذر ماه سال گذشته نیز منوچهر گرجی، رئیس انجمن علوم خاک ایران  از فرسایش سالانه «دو میلیارد تن» از خاک کشور خبر داده و برآورد کرده بود که خسارت ناشی از فرسایش «معادل ۵۶ میلیارد دلار» در سال است.

برخی پژوهشگران می‌گویند روند فرسایش خاک می‌تواند در آینده تبدیل به بزرگ‌ترین بحران محیط زیستی ایران تبدیل شود.

سیروس بختیاری، پژوهشگر در زمینه فرسایش خاک و منابع آب در ایران، در خردادماه سال ۱۳۹۴ در این زمینه گفته بود که فرسایش خاک در جنگل‌های شمال ایران ۱۰ برابر استاندارد جهانی است.

اسماعیل کهرم، معروف به پدر محیط زیست ایران، نیز در سال ۱۳۹۱ اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۱ ایران در رده اول فرسایش خاک در جهان قرار داشته است.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.