عدالت؛ پشت پرده، روی پرده

دوشنبه, 29ام مهر, 1398
اندازه قلم متن

محمدجواد اکبرین – دیدگاه نو

سه شنبه, ۲۳ام مهر, ۱۳۹۸

یونسی، وزیر اطلاعات دولت خاتمی امروز در مصاحبه با روزنامه ایران درباره پرونده محاکمه کرباسچی شهردار تهران در دهه ۷۰ گفت: «آقای یزدی (رئیس وقتِ قوه قضائیه) می‌گفت بروید جلوی آقای کرباسچی را بگیرید. من می‌گفتم همین‌طور که نمی‌شود رفت جلوی کسی را گرفت، باید شهردار خلافی انجام دهد تا با او برخورد شود، تازه آن هم قانونی/تحلیلش این بود که آقای‌ هاشمی رفسنجانی کرباسچی را به شهرداری تهران آورده تا او بعداً رئیس جمهور شود و به همین خاطر دادستان تهران باید جلویش را بگیرد».

این پشت پرده را مقایسه کنیم با آنچه جلوی پرده می‌گذشت؛ محمد یزدی در خطبه نمازجمعه ۸ اسفند ۷۶ از اتهام سیاسی‌کاری به قوه قضائیه به شدت انتقاد کرد و گفت:  «چرا نمی‌گذارید دستگاه قضایی درست کارش را انجام دهد؟ بی‌قانونی و جوسازی کردن و روضه خواندن و علیه قوه قضائیه سخن گفتن درست نیست. از قاضی رسیدگی به پرونده شهرداری تهران می‌خواهم تا زودتر رسیدگی کند…فرقی هم بین آقای کرباسچی و کوچکتر و بزرگتر از او وجود ندارد».

کرباسچی اما در روز محاکمه‌اش (به اتهام فساد در شهرداری) ادعا کرد که شهرداران تهران برای اعتراف اجباری به شدت شکنجه شدند. خاتمی رئیس‌جمهور وقت، کمیته‌ای برای تحقیق تعیین کرد و معلوم شد این ادعا واقعیت دارد و رئیس تیم شکنجه، سردار نقدی (رئیس وقتِ حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی) بوده است.

چند روز پیش از خطبه محمد یزدی در نمازجمعه، مهدی کروبی، موضوع شکنجه را با یزدی در میان گذاشت؛ اما او منکر شد و کروبی مجبور شد در نامه‌ی ۲ اسفند ۷۶ خطاب به رهبری از او بخواهد ماجرای شکنجه را پیگیری کند. ماجرا اما به جایی نرسید تا پس از رفتن محمد یزدی از قوه قضائیه، نقدی به اتهام شکنجه شهرداران، محاکمه و به ۸ ماه حبس محکوم شد اما نه تنها هرگز به زندان نرفت بلکه در سالِ پرماجرای ۸۸، از سوی خامنه‌ای به فرماندهی بسیج منصوب شد و هم‌اکنون نیز با حکم او معاون هماهنگ کننده سپاه است. محمد یزدی هم عضو شورای نگهبان است و داور شکایت‌های انتخاباتی.

این تنها یک نمونه از عدالت قضایی است که پس از ۲۲ سال پشت پرده‌اش آشکار می‌شود و چه بسیار پرده‌ها که اگر روزی بالا رود روشن خواهد شد که کارنامه نظام در عدالت، تباه‌تر و آلوده‌تر از آن است که می‌پنداریم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.