دونالد ترامپ: اگر پیش بیاید برای حمله به ایران هم آماده‌ایم

سه شنبه, 30ام مهر, 1398
اندازه قلم متن

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مهر با اشاره به اینکه ممکن است روزی حمله به ایران نیز ضرورت داشته باشد گفت ایالات متحده برای هر شرایطی آمادگی دارد.

دونالد ترامپ که در حاشیه نشست کابینه با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، با دفاع از تصمیم اخیرش در خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه گفت تلاش می‌کند ایالات متحده را از جنگ دور نگه دارد اما اگر ایجاب کند از ورود به جنگ نیز پرهیز نخواهد کرد.

 
Oliver Willis @owillis
 

Trump says that “we may have to get in wars” — “If Iran does something, they’ll be hit like they’ve never hit before. We have things that we’re looking at.”

Embedded video
۴۱ people are talking about this
 
 

وی گفت: «در حالی که تلاش می‌کنم از جنگ‌ها خارج شویم … البته ممکن است به جنگی هم وارد بشویم. بله شاید به جنگی هم برویم. بهتر است آماده باشیم. [مثلا] اگر ایران کاری بکند، آن‌چنان خواهد ضربه خواهد دید که هرگز قبل از این ندیده است…»

نیروهای آمریکایی در سوریه

بخش عمده‌ای از پرسش و پاسخ با آقای ترامپ درباره تصمیم اخیر او مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به وعده‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر بازگرداندن نیروهای ایالات متحده به وطن گفت مثلا در سفر اخیرش به دالاس، مرکز ایالت تگزاس، هوادارانش از این تصمیم به شدت ابراز رضایت کرده‌اند.

دونالد ترامپ با اشاره به اینکه «هرگز توافقی نکرده‌ایم که تا آخر عمر کُردها از آنها حفاظت کنیم» گفت: «ما کُردها را کمک کردیم؛ و هرگز هم به آنها قولی ندادیم تا چهارصد سال دیگر کنارشان می‌مانیم».

تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد شدید دموکرات‌ها و همچنین شمار زیادی از جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده است.

آقای ترامپ گفت با ترک منازعات بین‌المللی در واقع به وعده انتخاباتی‌اش، «اول آمریکا»، عمل می‌کند.

با این حال دونالد ترامپ گفت گروه اندکی از نیروهای آمریکایی در سوریه باقی می‌مانند و بقیه آنها که از سوریه خارج شده یا می‌شوند، بلافاصله منطقه را ترک نخواهند کرد.

استیضاح

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسش‌های مربوط به روند تحقیقات استیضاح او از سوی دموکرات‌ها گفت گمان می‌کند مجلس نمایندگان در نهایت به استیضاح او رأی خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا با تأکید بر اینکه اسیتضاح را قطعی می‌داند گفت: دموکرات‌ها می‌دانند که در غیر این صورت، برنده انتخابات آینده او خواهد بود و جمهوری‌خواهان باید برای مقابله با استیضاح متحد شوند.

در پی مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با رئیس‌جمهوری اوکراین در ۲۵ ژوئیه که وی خواستار انجام تحقیقاتی درباره فعالیت‌های جو بایدن و پسرش در آن کشور شده بود خشم دموکرات‌ها را برانگیخت و روند تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهور در مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان گفت‌وگویش با خبرنگاران همچنین به موضوع انصراف از میزبانی نشست آینده سران گروه هفت در ملک شخصی‌اش در میامی اشاره کرد و در این باره توضیحاتی داد.

شمار زیادی از رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر به شدت از تصمیم دونالد ترامپ در این باره انتقاد کردند و دموکرات‌های کنگره نیز شکایتی علیه وی به دلیل نقض قانون ممنوعیت کسب درآمد مقام‌های دولتی از دولت‌های خارجی به جریان انداخته‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.