ایران بریفینگ: پایان سلطه سپاه پاسداران بر عراق

یکشنبه, ۵ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ایران بریفینگ / جمعه خونین در عراق؛ حمله معترضان به دفاتر گروه‌‌های سیاسی و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی-ویدئوهای زیادی از شعار معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قاسم سلیمانی منتشر شده است.

دست‌کم ۴۲ نفر در اعتراضات جمعه سوم آبان در شهرهای مختلف این کشور کشته شدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای عصائب اهل حق، حشدالشعبی و گردانهای حزب الله عراق که همگی شبه نظامیان مورد حمایت ایران هستند برای مقابله با تظاهرکنندگان به سوی آنها تیراندازی کرده‌اند.

کمیسیون عالی حقوق بشر عراق و منابع بیمارستانی در این کشور اعلام کرده‌اند، بیش از یک هزار و ۸۰۰ نفر در اعتراضات روز جمعه زخمی شده‌اند.
از سوی دیگر در اغلب شهرهای بزرگ عراق دفاتر دولتی و شبه نظامیان زیر نظر ایران یکی پس از دیگری به آتش کشیده می شود و یا در کنترل معترضین عراقی قرار می گیرد ، هرچه اعتراضات در عراق گسترده تر می شود، حضور سپاه پاسداران در عراق رفته رفته به پایان خواهد رسید .
-علی سیستانی مرجع تقلید عالی شیعیان عراق : اصلاح حقیقی و تغییرات مطلوب برای اداره کشور باید از راه‌های مسالمت‌آمیز متحقق شود.
-نخست‌وزیر عراق قول اصلاحات داده و گفته دولت طرح کاهش حقوق وزرا و نمایندگان و مدیران دولتی را در دستور کار دارد.
متعاقب اعتراضات جمعه در شنبه ۴ آبان اعتراضات ضددولتی در عراق در ۱۰ استان شدت گرفت.
در بغداد، بصره، کربلا، ناصریه، میسان، دیوانیه و ذی‌قار درگیری‌‌ها بین معترضان و نیروهای امنیتی خونین شد.
آمار ضد و نقیضی از تلفات اعلام شده اما طبق آخرین گزارش‌‌های رسمی ۴۰ نفر کشته و بیش از ۱۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند.
پارلمان عراق روز شنبه نشست فوق‌العاده‌ای برای بررسی خواسته تظاهرات کنندگان برگزار کرد ، این نشست بی نتیجه پایالن یافت.
عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در واکنش به ادامه‌‌ی تظاهرات مردم قول اصلاحات داده و گفته «دولت طرح کاهش دریافتی برخی مقامات از جمله مسئولان حتی درجه چهار ریاست جمهوری‌، وزراء و اعضای پارلمان و درجه‌های ویژه، وکلا و مدیران تا نصف را بررسی می‌کند، تا جایی که بیشترین حقوق دریافتی از ۱۰ میلیون دینار در ماه تجاوز نکند.»
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و دولت او از زمان آغاز اعتراضات خشونت بار در شهرهای جنوب این کشور در سه هفته پیش، علیه شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی و فساد در بین مسئولان قادر نبوده است اقدام موثری برای کاهش اعتراضات انجام دهد.
این اعتراضات مهم‌ترین چالش پیش روی دولت عادل عبدالمهدی از زمان روی کار آمدنش از سال گذشته است.
رویترز می‌گوید، عادل عبدالمهدی تاکنون بارها وعده داده است که اصلاحات لازم را انجام میدهد، اما به نظر می رسد نتوانست اقدام ملموسی را انجام دهد.
شمار زیادی از هنرمندان و سلبریتی‌‌های عراق در حمایت از مردم در اعتراضات شرکت کردند.
در بسیاری از شهرها از امشب حکومت نظامی و قانون منع رفت و آمد از ساعت ۱۲ شب تا ۱۲ ظهر اعلام شده است.
همچنین در میسان بین هواداران مقتدی صدر و شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی درگیری مسلحانه رخ داد.
@irbriefing


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.