زمزمه‌های تغییر «جمهوری اسلامی» در قم

دوشنبه, 20ام خرداد, 1392
اندازه قلم متن

محمد موسوی خوئینی‌ها، یکی از اعضای ارشد مجمع روحانیون مبارز، در سخنانی به موضوع «حکومت دینی» در ایران پرداخته و بدون آن که نامی از «جمهوری اسلامی» بیاورد، گفته است که نباید به یک فرم و شکل خاص از حکومت دینی «بچسبیم».

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، امروز نوشت که محمد موسوی خوئینی‌ها، از اعضای ارشد مجمع روحانیون مبارز، که اکنون از منتقدان آیت‌الله خامنه‌ای به شمار می‌رود با جمعی از نزدیکان و شاگردان آیت‌الله خمینی دیدار کرده است.

وی در این دیدار درباره حکومت دینی از نظر آیت الله خمینی گفته است که باید هدف اصلی آیت‌الله خمینی در مجاهدات و مبارزاتش را درست تشخیص داد و نیابد از تمام رفتارهای آیت‌الله خمینی همچون یک «کلیشه» و «یک امر ثابت» تقلید کرد.

به گفته موسوی خوئینی‌ها، آیت‌الله خمینی برای رسیدن به اهدافش یک قدم‌هایی را انتخاب می‌کرد تا اهدافش تحقق پیدا کند، اما «انتخاب آن فرم‌ها به تناسب زمان بود و چون زمان و شرایط متغیر است، آن فرم‌ها نمی‌تواند یک امر ثابت باشد.»

وی به حکومتی دینی از نظر آیت الله خمینی اشاره کرد و گفت: «مثلاً در بحث حکومت دینی آن چیزی که برای آیت‌الله خمینی در درجه اول اهمّ از همه امور بود این بود که حکومت دینی در جامعه مستقر بشود؛ اما شکل این حکومت، هر شکلی که بتواند آن محتوا را حفظ کند و از آن پاسداری کند خوب است.»

وی بدون آن که از مدل «جمهوری اسلامی» نام ببرد نسبت به آن انتقاد کرد و گفت: «اگر به یک شکل و فرم خاص بچسبیم، ممکن است آن محتوا را از دست بدهیم. اکنون یک چنین خلط و مغالطه‌ای میان محتوا و فرم و شکل پیش آمده و دارد به اصل قضیه آسیب می‌رساند.»

وی با بیان این که «حفظ محتوا البته مشکل است ولی به ظاهر می‌شود راحت چسبید»، گفت: «ما یک فرم از حکومت دینی را مطرح کردیم، نه تنها از فرم‌های دیگر حرف نمی‌زنیم که حتی حاضر به اصلاح این یک فرم هم نیستیم!»
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.