تداوم بازداشت زرتشت احمدی راغب در زندان اوین

دوشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی با مخالفت بازپرسی شعبه ۳ علیرغم تهیه وثیقه تعیین شده همچنان در بازداشت بسر میبرد. قرار بازداشت آقای احمدی راغب شنبه ۱۸ آبان ماه توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب برای سومین ماه متوالی تمدید شده بود. وی در تاریخ ۵ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ماه گذشته با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۸، شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب تهران علیرغم تامین وثیقه با آزادی موقت زرتشت احمدی راغب مخالفت کرده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب به گزارشگر هرانا گفت: “چهارشنبه گذشته زرتشت احمدی راغب را به دادیاری شعبه ۳ فراخوانده بودند. اما علیرغم تامین وثیقه تعیین شده ۱۰۰ میلیون تومانی از سوی خانواده، شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب با آزادی وی مخالفت کرده و اعلام کرد که آقای احمدی راغب دارای ۲ پرونده در جریان است و برای او مجددا قرار بازداشت صادر شده است.”

این منبع همچنین از تداوم اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب، خونریزی روده و کاهش وزن وی از ۷۱ به ۶۱ کیلوگرم خبر داد.

شنبه ۱۸ آبان ماه قرار بازداشت وی طی ابلاغیه ای که توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب شهریار صادر شده بود و در زندان به او ابلاغ شد.

پیشتر این منبع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب گفته بود: “زرتشت احمدی راغب از دریافت ابلاغیه خودداری کرده و اعلام کرده است که در اعتراض به تمدید قرار بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد”.

وی در تاریخ ۱۱ آبان ماه نیز دست به اعتصاب غذا زده و پس از انتقال به بند ۴ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

گفتنی است زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی علیرغم گذشت بیش از ۸۰ روز از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد.

این فعال مدنی در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸، توسط  ۵ مامور مسلح نیروهای امنیتی که با در دست داشتن حکم تفتیش منزل و بازداشت وارد منزل وی شده بودند بازداشت شد. مامورین پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از لوازم از جمله مودم اینترنت و تلفن همراه آقای احمدی راغب و همسرش، وی را نیز با دستبند و چشم بند بازداشت کرده و با خود برده بودند.

وی یک روز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بازپرسی منتقل شده و در همان محل اعلام اعتصاب غذا کرده بود. وی نهایتا اواسط مهرماه پس از انتقال به اندرزگاه ۸ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

لازم به ذکر است که اواسط مردادماه نامه ای با امضای ۱۴ تن مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. گمان این می رود بازداشت آقای احمدی راغب در رابطه با نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت آقای احمدی راغب و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

لازم به ذکر است که آقای احمدی راغب در اردیبهشت‌ماه و تیرماه سال جاری نیز در حالی که در اعتراض به اخراجش از کار در مقابل دفتر شهرداری فردوسیه دست به تحصن یک نفره زده بود، بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب، پیش‌تر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه حبس محکوم شده بود. این فعال مدنی به فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق اقداماتی چون نشر محتوا در فضای مجازی و حضور در تجمعات متهم شده بود.

این فعال مدنی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. از جمله این موارد پرونده مفتوح شده در بهمن ماه سال ۹۴ شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار است که زرتشت احمدی، را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در فیسبوک شخصی اش به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.