چهارمین روز اعتراضات: حمله بسیج به دانشجویان دانشگاه تهران

دوشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

به گفته انوشیروان محسنی‌ بندپی، استاندار تهران در اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین در ایران از ۳۱ استان، ۲۲ استان کشور درگیر بودند. در چهارمین روز اعتراضات شهر شیراز خبرساز بود. معترضان کنترل بخشی از محله‌های این کلانشهر ایران را به دست گرفتند. با تاریکی هوا، ابتدا تهران‌پارس در شرق تهران شلوغ شد، سپس خبر رسید که گروهی از لباس شخصی‌ها، بسیجی‌ها و پاسداران به دانشجویان معترض دانشگاه تهران حمله کردند.

۲۷ آبان، تجمع اعتراضی مردم در میدان پروین تهران‌پارس (عکس: نمایی از یک ویدیو)

حمله بسیج به دانشجویان دانشگاه تهران

بر اساس اطلاعاتی که رادیو زمانه به دست آورده، با تاریک شدن هوا، گروهی از بسیجیان، همراه با لباس شخصی‌ها به تجمع دانشجویان معترض دانشگاه تهران در خیابان ۱۶ آذر حمله کردند.

دانشجویان با انتشار اطلاعیه‌هایی از مردم درخواست کمک کرده‌اند. آن‌ها هشدار داده‌اند که مبادا حادثه کوی دانشگاه در تیر ۷۸ یک بار دیگر تکرار شود.

ویدیو: ۲۷ آبان: حمله بسیج به دانشجویان دانشگاه تهران در خیابان ۱۶ آذر

روز گذشته نیز دانشجویان دانشگاه تهران در همبستگی با اعتراضات مردمی تجمعاتی را برپا کرده بودند. سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، دوشنبه ۲۷ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از دستگیری گروهی از دانشجویان خبر داد و  گفت:

«حراست و مسئولان دانشگاه در حال پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیر شده هستند.»

تاکنون هیچ نهادی مسئولیت بازداشت دانشجویان را به عهده نگرفته و مشخص نیست دقیقاً چند دانشجو بازداشت شده‌اند.

دانشجویان معترض دوشنبه ۲۷ آبان علاوه بر همبستگی با اعتراضات مردمی خواهان آزادی دانشجویان زندانی شده بودند که بسیجی‌ها و لباس شخصی‌ها به آن‌ها حمله کردند.

ویدیو: ۲۷ آبان: دانشجویان دانشگاه تهران خواهان ازادی دانشجویان زندانی‌اند

«میدان پروین» تهران‌پارس

بر اساس اطلاعاتی که رادیو زمانه به دست آورده، به تدریج از غروب دوشنبه ۲۷ آبان تهران‌پارس در شرق تهران شلوغ شد. هوا که رو به تاریکی گذاشت بر شمار معترضان هر لحظه افزوده شد. مرکز تجمع بر اساس شنیده‌ها «میدان پروین» است.

اینترنت بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی همچنان در ایران قطع است. با این‌حال برخی شهروندان موفق شده‌اند فیلمی از تجمع میدان پروین را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. معترضان یک بانک را در این میدان به آتش کشیدند.

ویدیو: ۲۷ آبان میدان پروین، تهرانپارس

همچنین گزارش شده که شامگاه دوشنبه، مردم در میدان صادقیه تهران هم تجمع کردند. عده‌ای شعارهایی علیه خامنه‌ای سر داده بودند. بر اساس شنیده‌ها، نیروهای لباس شخصی با معترضان درگیر شدند.

ویدیو: ۲۷ آبان حوالی میدان صادقیه

به گفته انوشیروان محسنی‌ بندپی، استاندار تهران در نخستین روز اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در ایران از ۳۱ استان، ۲۲ استان درگیر بودند. شامگاه گذشته کانون درگیری‌ها در کرج قرار داشت. معترضان موفق شدند کنترل بخش‌هایی از کرج و فردیس را به دست بگیرند.

شیراز، کرمانشاه و مریوان

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مناطقی از شیراز تحت کنترل معترضان و تظاهرکنندگان درآمد.

ویدیو: ۲۷ آبان شیراز

معترضان روز گذشته هم در شریف آباد شیراز ضمن بستن خیابان‌ها و آتش‌زدن لاستیک‌ها، برخی اماکن دولتی را به آتش کشیده بودند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام،  نماینده ولی فقیه در استان فارس دوشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد چنانچه شورای تامین استان نمی‌تواند اعتراضات مردمی یا به تعبیر او «اغتشاشات را جمع کند»، «فردا شخصاً و به همراه بسیج به میدان خواهد آمد.» دژکام از مخالفت گسترده مردم شیراز با معممان خبر داد:

«رضا خان با تمام قلدری‌اش نتوانست عمامه از سر آخوند بردارد، شما چه جایگاهی دارید که می‌گویید آخوند باید برود. هر آخوندی دزدی کند، من و افراد انقلابی اولین دشمن او هستند اما نمی‌نشینیم که هر کس هر کار خواست بکنند.»

شامگاه گذشته معترضان حوزه علمیه کازرون را به آتش کشیدند. خبرهایی هم از حمله به حوزه علمیه زینبیه اصفهان منتشر شده است. دژکام در ادانه سخنانش تلویحاً از اختلاف با شورای تأمین استان پرده برداشت:

« کسانی که قرآن را در مدرسه کازرون سوزانده‌اند، کسی که مسجد را آتش می زند و غارت می‌کند، یعنی هیچ کس را و قرآن و اسلام را قبول ندارد. انتظار ما از شورای تامین استان برخورد با این عوامل است. بحث ما در مورد بنزین نیست، بحث این ست که مسجد را آتش می‌زنند.»

علاوه بر شیراز، کرمانشاه هم همچنان از شامگاه گذشته تاکنون ناآرام است. بیشترین درگیری‌ها بین معترضان و نیروهای امنیتی، بسیجی‌ها و لباس شخصی‌ها دراین شهر در محله‌های دولت‌آباد، سیده فاطمه، شیرین، رشیدی و جعفرآباد اتفاق افتاد. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک مستقیم کرده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان تعداد کشته‌شدگان اعتراضات در این شهر تنها در بیمارستان امام رضای کرمانشاه به ۱۶ نفر رسید. به گزارش یک شاهد عینی این افراد با شلیک مستقیم گلوله به سر کشته شده‌اند. حدود ۱۰۰ نفر از معترضان که در درگیری با مأموران مجروح شده‌اند در بیمارستان امام رضا تحت درمان قرار گرفته‌اند. شامگاه یکشنبه ۲۶ تا ۲۷ آبان بیشترین درگیری‌ها بین معترضان و نیروهای امنیتی، بسیجی‌ها و لباس شخصی‌ها در کرمانشاه در محله‌های دولت‌آباد، سیده فاطمه، شیرین، رشیدی و جعفرآباد اتفاق افتاد. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک مستقیم کرده‌اند، شمار دقیق جان باختگان به دلیل بازپس ندادن جنازه‌ها مشخص نیست.

روز گذشته برخی از منابع در مریوان همراه با انتشار تصاویری از بیمارستان شهر، از افزایش آمار قربانیان و زخمی‌ها خبر داده بودند. از شنبه گذشته تاکنون درگیری بین معترضان و نیروهای نظامی در مریوان جریان دارد.

ویدیو: تصاویری از درگیری های یکشنبه ۲۶ آبان در مریوان

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دوشنبه ۲۷ آبان در چهارمین روز اعتراضات سراسری در بیش از یکصد شهر ایران اعلام کرد که با «ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم» قاطعانه برخورد می‌کند.

شلیک بسیجیان به معترضان در کرج

بر اساس گزارش‌های تأیید شده در کرج، عده‌ای از بسیحیان برای متفرق کردن مردم شروع به تیراندازی به سوی معترضان کردند. در همان حال فرمانده بسیج همکاری بسیج با ناجا در سرکوب معترضان را تأیید کرد.

از تعداد مجروحان یا کشته شدگان احتمالی در حمله بسیجیان به معترضان کرج اطلاعی در دست نیست.

بر اساس گزارش‌هایی که شهروندان منتشر کرده‌اند شامگاه گذشته هم در ۴۵ متری کرج هم مأموران امنیتی و بسیجی‌ها به سمت مردم شلیک کرده بودند اما معترضان در مقابل آن‌ها ایستادند.

سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج صبح دوشنبه ۲۷ آبان در سخنانی که به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس بسیج ایراد کرد گفت:

«بسیج پشتیبان همه دستگاه‌های نظام است اگر نیروی انتظامی هم در این موضوع [سرکوب معترضان] نیاز به کمک داشته، بسیج در حد توان به ناجا کمک کرده است. اگر جایی لازم بوده است بنابر مصوبه شورای تامین استان‌ها بسیج وارد عمل شود با اقتدار وارد عمل شده و در آینده هم همینطور خواهد بود.»

 اتوبان تهران کرج از شامگاه گذشته مسدود است.

بر اساس تصمیم سران سه قوه نرخ بنزین از بامداد ۲۴ آبان در ایران ۳۰۰ درصد افزایش یافت. افزایش ناگهانی و دور از انتظار قیمت بنزین به میزان ۳۰۰ درصد به این معناست که خانوارهای ایرانی تا دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند. اعتراضات از اهواز و سایر شهرهای استان خوزستان آغاز شد و به زودی به بیش از یکصد شهر ایران گسترش یافت. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی معترضان را گروهی از اشرار خواند و سرکوب‌ها روند گسترده‌تری پیدا کرد. شامگاه گذشته معترضان «حیدرآباد کرج» و «فردیس» را تسخیر کرده بودند. از ساعتی قبل از آن تعقیب و گریز مأموران و معترضان در این دو شهر آغاز شده بود. شهرک اندیشه نیز ناآرام و متشنج بود.

حیدرآباد کرج:

در فردیس کرج اما وضع متفاوت بود. بر اساس گزارش‌های تأیید نشده شمار معترضان در فردیس از چند هزار نفر فراتر بود. فلکه اصلی فردیس به دست مردم افتاد. مردم سراسر شب در خیابان‌ها آتش روشن کرده و خیابان‌ها را مسدود کرده بودند. یگان‌های ویژه، لباس شخصی‌ها، پاسداران و بسیجی‌ها از مقابل مردم فرار می‌کردند. در همان حال گزارش شده که لباس شخصی‌هایی از بالای بام‌ها به مردم تیراندازی می‌کردند.

در فردیس:

در کرمانشاه در دو نقطه غرب و شرق، معترضان در درگیری با مأموران دست بالا را داشتند. کلانتری جعفرآباد در این شهر تخلیه شد و مردم سرانجام کنترل بخش‌هایی از شهر را در دست گرفتند. در معالی‌آباد شیراز نیز اعتراضات شبانه ادامه داشت. مردم شعار می‌دادند: «مرگ بر این دولت مردم‌فریب».

در کرمانشاه:

از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان اطلاع دقیقی در دست نیست. خبرگزاری امنیتی فارس گزارش داده است که تا یکشنبه گذشته بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند.

۱۸۰ بازداشتی فقط در استان خوزستان

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از بازداشت ۱۸۰ نفر از معترضان خبر داد. پیش از او صادق مرادی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان اعلام کرده بود «اشرار و سردسته‌های اغتشاشات» در استان خوزستان بازداشت شده‌اند.

صبح دوشنبه ۲۷ آبان خانواده‌های بازداشتی‌ها که نگران فرزندان خود هستند مقابل اداره مرکزی پلیس امنیت تهران تجمع کردند.

به دلیل اخلال در شبکه اینترنت، فیلم‌ها و خبرهای چندانی از اعتراضات شامگاه گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر نشده است.

فضا در تهران و در شهرهای بزرگ ایران کاملاً امنیتی است. گروه‌های سه و چهار نفره از مأموران مسلح در خیابان‌ها و در چهارراه‌ها و میدان‌های شهر در رفت و آمدند. اتوبوس‌هایی در کنار خیابان‌ها به عنوان مقر موقت مأموران توقف کرده‌اند. مردم خشمگین و ناامیدند. برخی از نمایندگان مجلس نیز استعفا داده‌اند.

مدارس در شهرها و استان‌های ناآرام ایران در روز دوشنبه تعطیل است: مدارس امیدیه، ماهشهر و بندر امام خمینی در استان خورستان و مدارس استان اصفهان و شیراز و همچنین مدارس استان البرز.

از: رادیو زمانه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.