نگرانی عفو بین‌الملل از قطع اینترنت و “سرکوب خونین” در ایران

سه شنبه, ۲۸ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، از شمار بالای کشته‌ها، زخمی‌ها و بازداشتی‌ها در اعتراضات ایران “وحشت‌زده” شده و نگران قطعی اینترنت در این کشور برای “سرکوب خونین” در خلاء خبری است.

    
Amnesty international Logo (picture-alliance/dpa/S.Kahnert)

 سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در توییتی از اوضاع فعلی ایران ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین‌الملل می‌نویسد، از گزارش‌های حاکی از ده‌ها کشته، صدها زخمی و بیش از هزار بازداشتی در اعتراضات ایران “وحشت‌زده” شده است.

اعتراضات در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) در پی اعلام نرخ جدید بنزین آغاز شد به ده‌ها شهر گسترش پیدا کرده و تا کنون ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشته است. بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تا به‌حال بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند.

این اعتراضات که در ابتدا علیه گرانی بنزین آغاز شده بود به‌سرعت رنگ و بویی دیگر پیدا کرد و با مطرح شدن سایر مطالبات کل نظام را نشانه گرفت. مقام‌های ایران در تلاش برای مهار اعتراضات اینترنت را از عصر شنبه ۲۵ آبان قطع کرده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید، نگران قطعی اینترنت در ایران به منظور “مسدود کردن اطلاعات” و بسترسازی برای “سرکوب خونین” معترضان است.

Amnesty International

@amnesty

We’re horrified at reports that dozens of protesters have been killed in , hundreds injured & over 1000 arrested since Friday. We’re alarmed that authorities have shut down the internet to create an information blackout of their brutal crackdown. We’re investigating.

۱,۶۴۸ people are talking about this

ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از کشته شدن تعداد زیادی در جریان اعتراضات ایران ابراز نگرانی کرده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش در گفت‌وگویی در روز دوشنبه گفت، دبیرکل با “نگرانی” گزارش‌های مربوط به اوضاع ایران و “بخصوص درگیری‌ میان معترضان و نیروهای امنیتی” را دنبال می‌کند.

دوجاریک افزود، گوترش از کشته شدن عده‌ای در اعتراضات “بسیار اندوهگین و ناراحت” شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از تصمیم شورای عالی اقتصاد سران قوا برای افزودن بر قیمت بنزین حمایت کرده و با حمایت او مجلس ایران از تلاش برای لغو این تصمیم دست کشید.

در حالی که سپاه پاسداران، وزیر کشور، رئیس قوه قضائیه و تنی‌چند از سایر مقام‌های ارشد ایران تهدید به برخوردی قاطع با معترضان کرده‌اند، اعتراضات همچنان ادامه دارد و تا کنون تلفات جانی و مالی زیادی بر جا گذاشته است.

آمریکا سرکوب معترضان در ایران را محکوم کرده و آلمان و فرانسه از جمهوری اسلامی خواسته‌اند، حق تجمع مسالمت‌‌آمیز و آزادی بیان را محترم بشمارد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.