افزایش تهدیدهای حکومت علیه معترضان و سکوت در باره تعداد جان‌باختگان

چهارشنبه, ۲۹ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

رسانه‌های داخل از شناسایی، دستگیری و اعتراف معترضین خبر دادند. کیهان از قول مراجع قضایی نوشته که “مجازات اعدام با طناب دار برای لیدرهای آشوب” قطعی است. شمار جان‌باختگان در تظاهرات روزهای اخیر به طور دقیق اعلام نشده است.

    
default

منابع رسمی تعداد جان‌باختگان، زخمی‌ها و دستگیر شدگان در جریان اعتراضات در شهرهای مختلف ایران را هنوز اعلام نکرده‌اند، اما منابع غیر رسمی تعداد کشتهشدگان را بیش از ۲۰۰ نفر و دستگیرشدگان را بیش از سه هزار نفر دانسته‌اند.

در حالی که گزارش‌ها حکایت از خشونت بسیار در برخورد با معترضان دارد، روزنامه حکومتی کیهان در پنجمین روز اعتراضات گسترده، از “اولین اعترافات بازداشت‌شدگان اعتراضات بنزینی” نوشته و مجازاتشان را “اعدام با طناب دار” دانسته است. این در حالی است که هنوز هیچ دادگاهی برای بازداشت‌شدگان برگزار نشده است.

کیهان “اعتراف‌‌‌” یکی از بازداشت‌شدگان را هم منتشر کرده است. این روزنامه که دیدگاه لایه‌های تندروتر در جمهوری اسلامی را بازتاب داده، نوشته است که معترضین “در خارج و داخل کشور آموزش‌هایی دیده بودند” تا “دست به آشوب و تخریب” بزنند. کیهان در ادامه نوشته است که برای چند نفر از معترضین اسلحه گرم تهیه شده بود.

در ظرف پنج روز گذشته ده‌ها بانک، مراکز پلیس و کلانتری آتش زده شد. دولت این اقدامات را به معترضین نسبت داده است. درمقابل اما برخی از کارمندان بانک‌ها در ایران “نهادهای امنیتی” را متهم کرده‌اند و گفته‌اند که “ماموران” دوربین‌های مداربسته برخی از بانک‌ها را با خود برده‌‌اند و شکستن قفل بانک‌ها به طور سازمان یافته انجام گرفته است.

اعترافاتی که کیهان از آن یاد کرده فعلا در رسانه‌های نزدیک به سپاه و نیروهای امنیتی انعکاس یافته است. کیهان در ادامه نوشته است که “اعترافات در میان اکثر لیدرهای بازداشت شده آشوب‌های اخیر مشترک است.”

این روزنامه اشاره‌ای به نام این افراد و یا لیدرها و نیز نحوه دستیابی‌اش به اعترافات آنها نکرده اما تهدید کرده است که مراجع قضایی “مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند”  کیهان در پایان نوشته خود آورده است که “مجازات قانونی و شرعی آنها اعدام است.”

قوه قضائیه: “غربال‌گری بازداشتی‌ها”

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه هم در پنجمین روز اعتراضات به گرانی بنزین در کشور بدون اشاره به شمار دستگیرشدگان اعلام کرده است که در مورد بازداشتی‌ها باید “غربال‌گری صورت بگیرد و اگر کسی کم تقصیر و بی‌تقصیر است اسباب آزادی آنها فراهم شود.”

اسماعیلی در خصوص نگرانی برخی خانواده‌ها از بازداشت فرزندانشان و عدم اطلاع از مکان بازداشت آنها هم صحبت کرده است. او توصیه می‌کند که خانواده‌ها به مراجع قضایی حوزه خود مراجعه کنند تا نگرانی‌ آنها برطرف شود و اطلاعات لازم را کسب کنند.

بسیاری از خانواده‌ها این دستگیری‌ها را فراقانونی می‌دانند و با یادآوری ماجرای بازداشتگاه کهریزک، از احتمال تکرار حوادثی مشابه اظهار نگرانی می‌کنند.

سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دستگیری “اخلالگران در تهران” خبر داد و گفته است که “افراد دیگری هم به زودی دستگیر می‌شوند”.

رحیمی تهدید کرده است که “به زودی افراد دیگر هم که دست به اقدامات خرابکارانه زده و متواری شده بودند، دستگیر خواهند شد.”

رئیس پلیس پایتخت گفت: «ما در دو روز گذشته جمع زیادی از این افراد را دستگیر کردیم و تعدادی دیگر را نیز به زودی به سراغشان خواهیم رفت. افرادی که شرارت کرده و تخریب کرده و به اموال عمومی مردم ضربه زده و متواری شده بودند، به زودی دستگیر خواهند شد.»

مقامات قضایی کشور گفته‌اند که از “سلطنت طلب‌ها، گروه نفاق و معاندین و طیف‌هایی از اراذل که انسجام داخلی دارند، شناسایی شدند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.