چرا هیچ کدام از اصولگرایان انصراف ندادند؟

جمعه, 24ام خرداد, 1392
اندازه قلم متن

دلیل عدم انصراف اصولگرایان تنها به روانشناسی سیاسی آنها مرتبط نیست. بلکه آنها در تشکل و رفتار سازمانی با تشتت و خود اجتهادی روبرو هستند و از نبود “قوه عاقله واحد” و “راهبرد موثر” رنج می برند. این در حالی است که در جبهه اصلاح طلبان شخصیتی همچون خاتمی توانسته موج عظیم جوانان اصلاح طلب را راهبری کند و با تاکتیک ” یک گام عقب ” ، موتور اصلاحات را روشن نگه دارد و از ریزش اجتماعی جلوگیری کند.

آنها در تشکل و رفتار سازمانی با تشتت و خود اجتهادی روبرو هستند و از نبود “قوه عاقله واحد” و “راهبرد موثر” رنج می برند . این در حالی است که در جبهه اصلاح طلبان شخصیتی همچون خاتمی توانسته موج عظیم جوانان اصلاح طلب را راهبری کند و با تاکتیک ” یک گام عقب ” ، موتور اصلاحات را روشن نگه دارد و از ریزش اجتماعی جلوگیری کند.

آینده آنلاین: ابوالفضل یگانه شب گذشته در یادداشت ارسالی خود نوشت: حالا ساعت ۲۱ روز پنج شنبه است و علیرغم نشر “نکته “حسین شریعتمداری در کیهان و اصرار احمد خاتمی و دیگر بزرگان اصولگرا ؛ هنوز خبری از انصراف کاندیداهای اصولگرا منتشر نشده است و اکثر صاحب نظران این رفتار لجوجانه را منبعث از تزریق های مداوم هشت ساله فرهنگ رفتاری احمدی نژادی میدانند که در نوع خود مغایرتی تمام قد با فرهنگ اسلامی “ایثار و وحدت ” دارد.

گویا اصولگرایان از مرز تابعیت ایدئولوژیک از مفاهیم اولیه نظام به طراز رفتار گروهی نزدیک می شوند و از آنجا که مدتهاست بعضا از استقلال فکری محروم گشته اند و تعقل را فدای تعبد- بخوانید خود شیفتگی- نموده اند، پیش بینی می شود در آینده نزدیک به اختلاف و شکاف های عمیق تر نیز مبتلا گردند.

گویا برخورد آمرانه آنقدر فضای ذهنی آنها را تنگ کرده است که در وضعیت ” انتخاب آزادانه ” که خود باید به مصالح ملی بیاندیشند، در چنیره رفتار منفعت جویانه اسیر می شوند و از این نقطه نظر باید گفت پدیده های نوین اصولگرایی در آینده در صورت ” شرایط آزاد تصمیم گیری” چه بسا از بسیاری مرزها و خطوط عبور خواهند کرد.

نکته اخیر تنها به نبود احزاب مربوط نمیشود، بلکه دقیقا به دلیل تخریب های پی در پی اشخاص و جریانهای فکری در کشور است که بدون ملاحظه به تبعات آن، مرتبا در فرهنگ سیاسی رسانه ای کشور تزریق می شود که یکی از آنها همین کیهان است که امروز در داغ عدم وحدت اصولگرایان، آنها را از سیل بنیان افکن اصلاح طلبان می هراساند.

از سوی دیگر به بلوغ فکری اصلاح طلبان در انعطاف پذیری و درک شرایط عینی باید اشاره نمود که با گزینش یک کاندیدای معتدل و با سابقه اصول گرایی و وادار نمودن ” عارف ” به انصراف ؛ طراز جدیدی در فرهنگ سیاسی معاصر پدید آوردند. از همین نقطه نظر – تسامح و تالیف – است که پیش بینی می شود گرایش شخصیتهای موثر و جناحهای فعلا تندرو به مشی اصلاح طلبی شدت یابد؛ زیرا بسیاری از آزمونهای گذشته به روش اصولگرایان تندرو موجب خسارتهای سنگین به اقتصاد و سیاست گشته است.

از نقطه نظر رفتار سازمانی

دلیل عدم انصراف اصولگرایان تنها به روانشناسی سیاسی آنها مرتبط نیست. بلکه آنها در تشکل و رفتار سازمانی با تشتت و خود اجتهادی روبرو هستند و از نبود “قوه عاقله واحد” و “راهبرد موثر” رنج می برند . این در حالی است که در جبهه اصلاح طلبان شخصیتی همچون خاتمی توانسته موج عظیم جوانان اصلاح طلب را راهبری کند و با تاکتیک ” یک گام عقب ” ، موتور اصلاحات را روشن نگه دارد و از ریزش اجتماعی جلوگیری کند.

نتیجه انتخابات هرچه باشد بی گمان جامعه سیاسی ایران را یک گام به جلو خواهد برد . آرامش گروه ها و تصمیم عاقلانه مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات و پرهیز از تحریم ؛ جامعه ایران را از رادیکال شدن و اختلافات سال ٨٨ نجات داد .


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.