۶۵ درصد مبتلایان به ایدز در ایران از بیماری خود بی‌اطلاع هستند

جمعه, 8ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

نسبت ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی پرخطر در قیاس با دیگر دلایل شیوع این بیماری رو به افزایش است. نیمی از مبتلایان ایدز در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال قرار دارند. شمار زنان مبتلا به ایدز نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است.

    
Afghanistan Drogen Heroin (Getty Images/AFP/H. Ammar)

عدم اطلاع‌رسانی صحیح و همچنین فقدان امکانات مؤثر در درمان سریع از جمله دلایل گسترش بیماری ایدز در ایران به شمار می‌آید. در این بین، ابتلا به بیماری از طریق اعتیاد تزریقی همچنان مهم‌ترین دلیل گسترش ایدز در ایران اعلام شده است.

خبرگزاری “فرارو” در ارتباط با روز جهانی ایدز پای صحبت پروین افسر کازرونی، رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت نشسته است. در گزارشی که روز جمعه هشتم آذر (۲۹ نوامبر) از سوی این خبرگزاری منتشر شده، شمار افراد مبتلا به بیماری ایدز در ایران بیش از آمار رسمی و ثبت شده تخمین زده می‌شود.

آمار ثبت شده و رسمی ابتلا به بیماری ایدز حدود ۴۰ هزار نفر اعلام شده است. از آن بین، حدود ۶۰ درصد کسانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، معتاد بوده‌اند.

به موازات عوامل ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی، حدود ۲۲ درصد بیماران مبتلا به ایدز، رابطه جنسی پرخطر داشته‌اند. نیمی از کسانی که در ایران به بیماری ایدز مبتلا هستند کمتر از ۳۵ سال سن دارند.

افزایش شمار زنان

در مجموع ارزیابی وزارت بهداشت از شمار مبتلایان به ایدز، سهم زنان ۱۸ درصد و سهم مردان ۸۲ درصد بوده است. این در حالی است که آمار ناظر بر موارد ابتلای جدید افراد به بیماری ایدز تصویر دیگری نشان می‌دهد.

Iran | Protest in Lordegan (Farau)

پروین افسر کازرونی شمار کسانی که ظرف شش ماهه نخست سال جاری به بیماری ایدز دچار شده‌اند را هزار نفر اعلام کرده است.

رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره ترکیب جنسیتی و دلایل ابتلا به بیماری ایدز در بازه زمانی شش ماهه نخست سال جاری چنین گفته است:

«این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید ۳۱ درصد زن و ۶۹ درصد مردان هستند. از این تعداد ۴۶ درصد به دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند.»

به این ترتیب، تعداد زنانی که ظرف شش ماهه نخست سال جاری به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند نسبت به آمارهای کلی حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. افزون بر آن شمار کسانی که در اثر رابطه جنسی پرخطر بیمار شده‌اند نیز نسبت به آمار کلی دو برابر شده است.

رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ایدز را یک بیماری عفونی قابلکنترل دانسته و تاکید کرده که تشخیص زودهنگام و شروع درمان این بیماری می‌تواند در نجات جان افراد مبتلا موثر واقع شود.

بر اساس ارزیابی و تخمین اداره یادشده شمار کسانی که مبتلا به این بیماری هستند حدود ۶۰ هزار نفر است. این در حالی است که ۶۵ درصد از افراد مبتلا از وضعیت بیماری خود بیخبر هستند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.