وزارت کشور جمهوری اسلامی: کسب بیش از ۵۰ درصد آرا توسط روحانی

شنبه, ۲۵ام خرداد, ۱۳۹۲
اندازه قلم متن

ناصر اعتمادی در سایت ار اف ای می نویسد: بر اساس نتایج اولیه شمارش آرای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری حجت الاسلام حسن روحانی نامزد اصلاح طلبان و میانه روهای رژیم اسلامی ایران با کسب بیش از ۵۰ درصد آرای تاکنون شمارش شده پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری است.

مصطفی محمدنجار وزیر کشور و برگزار کنندۀ انتخابات اعلام کرد که نتیجۀ نهایی و قطعی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری امروز اعلام خواهد شد. او همچنین گفته است که آرای بسیاری از صندوق ها شمارش شده و وزارت کشور برای اعلام نتایج منتظر امضاها و صورت جلسه های حوزه های اخذ رأی است.

در صورت ادامۀ روند کنونی بعید نیست که حسن روحانی در همین دور نخست یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری موفق به کسب بیشترین آرا و در نتیجه برندۀ انتخابات اعلام شود. بر اساس گزارش ستاد برگزار کنندۀ انتخابات وزارت کشور جمهوری اسلامی از مجموع حدود یازده میلیون و هفتصد هزار آرای صحیح شمارش شده حسن روحانی بیش از شش میلیون رأی را از آن خود کرده است.

به گفتۀ ناظران خارجی انتخاب احتمالی حسن روحانی به عنوان رییس جمهور جدید ایران تغییر اساسی در مناسبات این کشور و غرب به وجود نخواهد آورد، هر چند سیاست حسن روحانی در قبال غرب در قیاس با محمود احمدی نژاد خصمانه نخواهد بود. رییس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از پشتیبانی محمد خاتمی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی برخوردار شد که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان برای شرکت در انتخابات رد شده بود. انصراف محمدرضا عارف دیگر نامزد اصلاح طلبان در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برتری موقعیت حسن روحانی در دور نخست انتخابات را تقویت کرد.

هر چند وزارت کشور ایران اعلام نرخ مشارکت در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری را منوط به شمارش کلیۀ آرای مأخوذه کرده، اما، صدا و سیمای جمهوری اسلامی که نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی است ادعا کرده که حدود ۸۰ درصد واجدین شرایط رأی در انتخابات دیروز شرکت کرده اند. مقامات جمهوری اسلامی نرخ مشارکت در دهمین انتخابات ریاست جمهوری را ۸۵ درصد اعلام کرده بودند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.