مادر پویا بختیاری: ارزش خون پسرم بیش از میلیاردها دیه است

پنجشنبه, 14ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

نرگس شیربیشه (راست) در کنار خانواده و چند فعال سیاسی از جمله قاسم شعله‌سعدی

نرگس شیربیشه (راست) در کنار خانواده و چند فعال سیاسی از جمله قاسم شعله‌سعدی

مادر پویا بختیاری، از قربانیان اعتراضات اخیر در ایران، در واکنش به طرح پرداخت خون‌بها به بعضی از قربانیان آن را رد کرده و ارزش خون فرزند خود را «بیش از میلیاردها» دیه دانست.

او همچنین گفت که مقامات جمهوری اسلامی «از خشم من و از آه من باید بترسند»، «نه تسلیت می‌پذیرم، نه دلجویی‌شونو».

نرگس شیربیشه که در کنار منوچهر بختیاری از جمله نخستین اعضای خانواده‌های قربانیان اعتراضات بوده که در گفت‌وگو با رسانه‌ها روشنگری کرده‌اند روز پنج‌شنبه، ۱۴ آذرماه، در گفت‌وگو با رادیوفردا به این طرح واکنش نشان داد.

پویا بختیاری، متولد سال ۱۳۷۱، در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با مادر و خواهرش به راهپیمایی رفته بود که به‌ گفته پدرش، جمجمه‌اش در همین راهپیمایی هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

رسانه‌ها در ایران روز چهارشنبه خبر دادند که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستوراتی را درباره خانواده کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی در پاسخ به گزارش شورای عالی امنیت ملی دستور داده است شهروندان کشته شده که «هیچ‌ گونه نقشی در اعتراضات» نداشتند و «در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند».

این حکم تازه‌ای نیست و پیشتر در پی اعتراضات گسترده سال ۸۸ به نتیجه انتخابات جنجالی نیز از سوی حکومت جمهوری اسلامی دست‌کم به خانواده عده‌ای از قربانیان این پیشنهاد شده بود.

محمد آقاسلطان@mohammadsoltann

بی سابقه نیست. سال ۸۸ گروهی از طرف هلال احمر با یک لوح که متن دلجویی شخص آقای خامنه ای روش نوشته شده بود به منزل ما مراجعه کردن که راهشون ندادیم تو خونه و لوح رو هم برگردوندیم. پیشنهاد دیه رو هم به همه دادن همون سال. برخی پذیرفتند و برخی مثل ما خیر. یا بی اطلاع هستید یا … https://twitter.com/ehsanmansuri/status/1202308567237300225 

Ehsan Mansouri?️@ehsanmansuri

پرداخت دیه کشته شدگان و دلجویی از آسیب دیدگان بی‌سابقه‌ترین رفتار نظام در همه این سال‌ها است. یک گام به سوی عقلانیت و بلوغ.
همین گام را تکمیل کنید. مسئولیت خطا را بپذیرید. خاطیان را مجازات کنید و زمینه قانونی فراهم بیاورید که دیگر به روی تجمعات اعتراضی مردمی اسلحه کشیده نشود. https://twitter.com/khabaronlinee/status/1202228621177491457 

۶۷۴ people are talking about this

از جمله این خانواده‌ها می‌توان به خانواده ندا آقاسلطان اشاره کرد که در پی مرگش در همان سال تماسی از هلال احمر در همین باره داشتند.

نرگس شیربیشه در واکنش به حکم رهبر جمهوری اسلامی به رادیوفردا گفت که از «فکر دیه خیلی اذیت شدم، خون پسر من هر قطره‌اش میلیاردها ارزش داشت».

خانم شیربیشه در ادامه تاکید کرد که به مقاماتی که «خودشون حکم تیراندازی دادن» اجازه ورود به خانه‌اش را نخواهد داد.

او همچنین تاکید کرد که در کنار پدر پویا بختیاری، منوچهر، «حرف‌مان را با صلابت به گوش دنیا می‌رسانیم».

اعتراضاتی که از روز ۲۴ آبان‌ماه به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور شروع شد به‌سرعت به خشونت گرایید و در نهایت صدها کشته و هزاران بازداشتی بر جای گذاشت، بازداشتی‌هایی که هر روز هم‌چنان بر تعدادشان افزوده می‌شود.

با این حال دست‌کم پنج روز قطعی اینترنت و سرکوب گسترده و جلوگیری از انتشار اخبار مربوطه در رسانه‌های داخلی باعث شده است که هنوز از تعداد دقیق قربانیان این اعتراضات اطلاعی در دست نباشد.

نرگس شیربیشه روز پنج‌شنبه همچنین به رادیوفردا گفت که از حراست وزارت آموزش و پرورش با او تماس گرفته شده است. خانم شیربیشه معلم مدرسه است و ۲۷ سال سابقه کار دارد.

او در ادامه پسر خود را «قهرمان ملی» کشور نامید و گفت که «بی‌عدالتی و ناراستی مقامات» جمهوری اسلامی «برخلاف آرمان پویا بود».

خانم شیربیشه گفت: «پسر من آزادی و عدالت و راستی می‌خواست، اما اینا اینو نداشتن به مردم ایران بدن.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.