مبادله زندانی میان ایران و آمریکا: ژیو وانگ با مسعود سلیمانی

شنبه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

وزیر خارجه ایران همراه مسعود سلیمانی به تهران بازگشت. سلیمانی، پژوهشگر سلول‌های بنیادی سال ۹۷ در آمریکا بازداشت بود. ایران در مقابل ژیو وانگ، پژوهشگر دانشگاه پرینستون را آزاد کرد. وانگ سال ۹۶ به جرم جاسوسی بازداشت شد.

    
Trump Iran Detainees Austausch Xiyue Wang USA (picture-alliance/AP Photo/H. Qu)

محمد جواد ظریف که با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از آزادی مسعود  سلیمانی و ژیو وانگ ابراز خوشحالی کرده بود، همراه مسعود سلیمانی به تهران بازگشت.

ظریف در توییتر نوشته بود: «خوشحالم که پروفسور مسعود سلیمانی و آقای “ژیو وانگ” به زودی به خانواده‌های خود ملحق خواهند شد. از کسانی که در این امر شریک بودند، مخصوصا دولت سوئیس، بسیار متشکرم».

مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس آبان سال ۱۳۹۷ در جریان سفری تحقیقاتی به آمریکا بازداشت شد. اتهام از نقض تحریم‌های آمریکا اعلام شد.

رسول سلیمانی، برادر او به رسانه‌های داخل کشور گفته بود برادرش به دلیل اتهامی که سه سال پیشتر علیه او مطرح شده بود، بازداشت شده است. از قرار دو تن از دانشجویان مسعود سلمیانی چند بسته هورمون رشد به او داده بودند که در فرودگاه ضبط می‌شوند و دو دانشجوی او نیز پس از برگزاری دادگاه با وثیقه آزاد می‌شوند.

Reza Khaasteh@Khaaasteh

US just released Iranian stem cell scientist Masoud Soleimani, and handed him over to Iranian officials in Switzerland.
Iran FM @JZarif earlier said Princeton scholar Xiyue Wang will also be released from Iranian prison

View image on Twitter

Reza Khaasteh@Khaaasteh

@JZarif has personally gone to Zurich, Switzerland, to receive stem cell scientist Masoud Soleimani, who was released by the US after one year in a US prison. He was accused of violating the US sanctions

View image on Twitter
See Reza Khaasteh’s other Tweets

مسعود سلیمانی همچنین تجهیزاتی خریداری کرده بود که هنگام خرید در فهرست تحریم‌ها نبوده است. برادر او گفته بود با اعتراض وکلا این اتهام از پرونده او حذف شده و تنها بحث هورمون رشد و خرید آن مطرح است.

حال با میانجیگری دولت سوئیس، آمریکا مسعود سلیمانی در ازاء آزادی ژیو وانگ،پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری تاریخ دانشگاه پرینستون آمریکا آزاد کرد. وانگ تیر سال ۱۹۹۶ به “جرم جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا” در ایران بازداشت شد. او در ایران به ده سال حبس محکوم شده بود.

در حال حاضر هنوز دو شهروند دیگر آمریکا در ایران زندانی هستند: سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی که برای درمان به مرخصی فرستاده شده اما اجازه ندارد ایران را ترک کند.

مبادله دو زندانی میان ایران و آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش میان این دو کشور در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. رئیس‌‌جمهور آمریکا می‌خواهد با سیاست فشار حداکثری ایران را مجبور به پذیرش توافق جدیدی بر سر برنامه اتمی خود کند. رئیس‌جمهور ایران در مقابل خواستار لغو تحریم‌های آمریکا برای بازگشت بر سر میز مذاکره است.

مذاکره برای تبادل زندانی ممکن است نخستین گام در پس‌پرده میان نمایندگان دو طرف باشد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.