تجمع اعتراضی دانشجویان چندین دانشگاه ایران در «روز دانشجو»

شنبه, 16ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

تجمع در دانشگاه تهران

تجمع در دانشگاه تهران

گزارش‌های غیررسمی از ایران حکایت از برگزاری چندین تجمع اعتراضی در چند دانشگاه ایران همزمان با «روز دانشجو» دارد.

روز شنبه، ۱۶ آذرماه، در ایران به عنوان «روز دانشجو» شناخته می‌شود، و همزمان با این روز عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که دانشجویان را در حال شعار علیه دولت حسن روحانی و حکومت نشان می‌دهد.

در شبکه اجتماعی توییتر، چندین ویدئو و عکس از تجمع دانشجویان دانشگاه تهران منتشر شده است.

Roozbeh Bolhari@Roozbeh1963

دانشگاه همزمان با جو امنیتی شدید حاکم بر این دانشگاه.

View image on Twitter
See Roozbeh Bolhari’s other Tweets

دو دانشگاه پلی‌تکنیک در تهران و نوشیروانی در بابل نیز امروز شاهد تجمع دانشجویان خود هستند.

«ایران، شیلی، فرانسه، سرکوب و غارت بسه»، «نان، کار، آزادی، اداره شورایی» و «ملت متحد هرگز شکست نمی‌خورد» از جمله شعارهایی است که دانشجویان در روز دانشجو بر پلاکارد نوشته‌اند.

اردوی کار@ordoyekar

استقرار ماموران سرکوبگر در اطراف و امیرکبیر

عوامل حکومتی در وحشت ازشکل گیری هرگونه اعتراض دانشجویی بمناسبت روز دانشجو ازابتدای صبح امروز ماموران زیادی را در مقابل دانشگاه تهران وخیابان‌های اطراف آن وهمچنین زیر پل کالج درنزدیکی دانشگاه امیرکبیر مستقر کرده است

Embedded video

See اردوی کار’s other Tweets

همزمان تصاویری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حضور و استقرار نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران را نشان می‌دهد.

Parastoo Beiranvand@Parastooo_B

در این میان اما کم نیستند دانشجویانی که نه تنها در برابر این سیاست‌ها دست به مقاومت زده بلکه به عنوان نیرو‌های پیشرو وضع موجود را نپذیرفته و برای تغییر آن و رسیدن به عدالت و برابری و رفاه مبارزه می‌کنند.

متن کامل:https://t.me/senfi_uni_iran/۲۲۸۶ 

View image on Twitter
See Parastoo Beiranvand’s other Tweets

«روز دانشجو»ی سال ۹۸ در حالی از راه رسیده است که یک ماه نیز از دور تازه اعتراضات مردمی در ایران نمی‌گذرد.

Ali Taghipour@AliTagh30207454

۸-آغاز تجمع دانشگاه

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

در پی افزایش ناگهانی بهای بنزین در ایران که روز جمعه، ۲۴ آبان‌ماه، گذشته اتفاق افتاد، دور تازه‌ای از اعتراض در کشور به راه افتاد که در عرض چند روز با یکی از خشن‌ترین و خونین‌ترین سرکوب‌ها فرونشانده شد.

۱۶ “آذر روز دانشجو و “بازداشت های پیشگیرانه

جدا از بازداشت حدود هشت هزار نفر، سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده است که دست‌کم ۲۰۸ نفر در این اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند. در این میان آمار ۳۶۶ کشته و حتی هزار کشته نیز مطرح شده است.

اما با آن که این دور از اعتراضات در کشور کلا فروکش کرده است، هفته گذشته بازداشت فعالان سیاسی و معترضان ادامه داشت و خبرهایی از بازداشت ده‌ها نفر در این زمینه منتشر شد.

همزمان، در دو هفته گذشته، خبرها و گزارش‌هایی هم از بازداشت «پیشگیرانه» دانشجویان در چند دانشگاه منتشر شد که به گفته عده‌ای از تحلیل‌گران نشان از آماده شدن نیروهای امنیتی برای «روز دانشجو» داشت.

از جمله وزارت اطلاعات ایران هفته گذشته در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات خاصی، از «انهدام» یک شبکه خبر داد که قصد ایجاد «درگیری در دانشگاه‌ها» را داشته است.

در این بیانیه آمده بود که «اعضای اصلی» این «شبکه ضدانقلاب» قصد داشتند در برنامه‌های روز ۱۶ آذر «اخلال و ایجاد درگیری» کنند و پیش از این هم قصد داشتند با «کشاندن برنامه دانشجویان به بیرون دانشگاه» در اعتراض به گران‌ شدن بنزین «اخلال ایجاد کند» که طرح آنها خنثی شد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.