تجمعات ۱۶ آذر؛ “دانشجو معلم کارگر اتحاد اتحاد”

یکشنبه, ۱۷ام آذر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

Iran Tag der Universität (ILNA)

در تجمع‌های اعتراضی در چند دانشگاه، شعارهایی علیه دولت و حکومت و در همبستگی با اعتراضات مردم سر داده شد. حسن روحانی به خلاف مرسوم، روز دانشجو به میان دانشجویان نرفت.

حسن روحانی به خلاف مرسوم، روز دانشجو به میان دانشجویان نرفت. در تجمع‌های اعتراضی در چند دانشگاه، شعارهایی علیه دولت و حکومت و در همبستگی با اعتراضات مردم سر داده شد. شبکه‌های اجتماعی از جو امنیتی اطراف دانشگاه تهران خبر می‌دهند.

خبرگزاری فارس اعلام کرده که وزارت علوم از رئیس جمهوری برای حضور در یک دانشگاه به مناسبت ۱۶ آذر دعوت کرده اما برنامه حسن روحانی هنوز نهایی نشده است. فارس می‌نویسد: «در حالی که طبق رسم تقریبا همه ساله، رئیس جمهور در روز ۱۶ آذر برنامه حضور در یکی از دانشگاه‌ها را داشت، حسن روحانی امسال بین دانشجویان حاضر نشد.»

روحانی معمولا در این روز به دانشگاه تهران می‌رفت. او سال گذشته در یکی از دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان سخنرانی کرد.

رسانه‌های داخلی، خبر و گزارشی از برگزاری مراسم شانزدهم آذر درج نکرده‌اند اما کاربران شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و فیلم‌‌های گردهمایی‌ها در دانشگاه‌های تهران، نوشیروانی بابل، پلی‌تکنیک و علامه را به اشتراک گذاشته‌اند. دانشجویان دانشگاه علامه  مراسم خود را با یک دقیقه سکوت به یاد کشته شدگان اعتراضات اخیر شروع کرده‌اند.

ضیا نبوی، فعال مدنی که در تریبون آزاد روز دانشجو سخنرانی داشته، توییت کرده است: «این که حاکمیت این چنین از روز دانشجو واهمه دارد، احتمالا از آن روست که می‌داند ۱۶ آذر نقطه تلاقی خیابان و دانشگاه است.»

Zia Nabavi@ZiaNabavi1

اینکه حاکمیت اینچنین از روز دانشجو واهمه دارد، احتمالاً از آنروست که می‌داند نقطه تلاقی و است..

۶۱ people are talking about this

کاربری می‌نویسد: «پلیس و یگان ویژه با تمام تجهیزات و قوا، لباس شخصی‌های دانشجونما، حراستی که شعبه اطلاعات است، در کل جو بسیار شدید امنیتی دانشگاه و اطرافش…»

علی تقی‌پور در یک رشته توییت از وضعیت دانشگاه تهران در روز دانشجو خبر داده و می‌نویسد: «جلوی نرده‌های دانشگاه هر بیست سی ‌متر دو سه مامور گذاشته‌اند. جلوی خود سردر هم ۲۰ نفری مامور مستقر هستند..»

Ali Taghipour@AliTagh30207454

گزارش لحظه به لحظه از

۱-خیابون انقلاب جلوی نرده های دانشگاه هر بیست-سی متر دو سه نفر مامور گذاشتن/جلوی خود سردر هم ۲۰ نفری مامور مستقر هستن

View image on Twitter
۱۰۴ people are talking about this

کاربر دیگری می‌گوید: «آنچه می‌خواستند انجام بدهند از بین بردن پیشگامی دانشگاه در جریانات اجتماعی بوده است اما ما آمده‌ایم که مقاومت کنیم.»

در فیلم‌‌های موجود در توییتر شعارهایی با این مضمون به گوش می‌خورند: جواب ما تفنگ نیست، این همه کشته کم نیست… دانشجو آگاه است با کارگر همراه است، دانشجو معلم کارگر، اتحاد اتحاد… یا حسین میرحسین …

یا پارچه نوشتی با این مضمون دیده می‌شود: ایران، فرانسه، عراق، لبنان، شیلی مبارزه یکی است. سرنگونی نئولیبرالیسم….

Shivaa@rahaieeaftab

دانشجو، معلم، کارگر، اتحاد، اتحاد ۹۸ دانشگاه تهران

Embedded video

۲۴ people are talking about this

دانشجویان دانشگاه هنر، در تجمع خود شعار “نان کار آزادی” سر داده‌اند. یکی دیگر از شعارها در دانشگاه تهران این بوده است: «بر دست قفل بازار، بر سر نشان رگبار، این است مزد بیکار»

Bidarzani@Bidarzani

هم‌اکنون؛ تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل به مناسبت ١۶ آذر و در اعتراض به تبعیض، سرکوب و گرانی@bidarzani
@senfi_uni_iran

View image on Twitter
See Bidarzani’s other Tweets

هم‌زمان خبرگزاری ایلنا می‌نویسد ابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضائیه، به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، به مناسبت ۱۶ آذر سخنرانی خواهد داشت. محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران نیز قرار است در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی کند. اعلام شده که حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز روز ۱۸ آذر خطاب به دانشجویان سخنرانی خواهد کرد.

وزیر علوم اخیرا از بازداشت ۹۵ دانشجو در اعتراضات آبان ماه خبر داد و گفت، اکثر آنها در روزهای ابتدایی بازداشت شدند و تنها ۳۰ نفر مدت طولانی‌تری بازداشت بودند: «در حال حاضر هفت الی هشت دانشجو بازداشت هستند.» اما معاون فرهنگی وزیر اعلام کرده که ۱۷ دانشجو هم‌چنان در میان بازداشت شدگان آبان هستند.

خبرگزاری هرانا

@hra_news

معاون فرهنگی وزیر علوم : از کل بازداشتی وقایع اخیر حدود ۱۷ دانشجو همچنان در بازداشت هستند.

درحالی که پیشتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفته بود: “تعداد دانشجویان بازداشت شده ۹۵ نفر بوده که اکنون۷ یا۸ نفر آنان هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

View image on Twitter
See خبرگزاری هرانا’s other Tweets

یکی از این دانشجویان، سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی کل دانشجویان تهران است که رتبه دهم کنکور دکتری رشته علوم سیاسی را کسب کرده اما در اعتراضات آبان  به همراه دو دانشجوی دیگر دستگیر شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.