گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب؛ در اعتصاب با کاهش وزن و فشار خون

یکشنبه, 17ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی که از اواخر آبان ماه امسال در اعتراض به ادامه بازداشت موقت و بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده بود، کماکان در اعتصاب به سر می‌برد. او طی این مدت کاهش وزن و فشار خون داشته و در شرایط جسمی نامناسبی بسر می‌برد. آقای احمدی راغب در تاریخ ۵ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و اواخر مهرماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شده بود. قرار بازداشت آقای احمدی راغب در تاریخ ۱۸ آبان ماه توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب برای سومین ماه متوالی تمدید شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸، با گذشت نزدیک به یک ماه از اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب، او کماکان در اعتصاب به سر می‌برد.

زرتشت احمدی راغب از هفته آخر آبان ماه امسال در اعتراض به ادامه بازداشت موقت و بلاتکلیفی خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب در خصوص وضعیت او به هرانا گفت: “زرتشت احمدی راغب روز شنبه در تماسی که با یکی از نزدیکان خود داشت اعلام کرد که من را به زور در بهداری نگه داشته‌اند و اجازه برگشتن به بند را به من نمی‌دهند. وزن و فشار خون او به شدت کاهش داشته و در شرایط جسمی نامناسبی در بهداری زندان اوین بسر می‌برد”.

این منبع مطلع پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۸، شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین علیرغم تامین قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از سوی خانواده با آزادی موقت زرتشت احمدی راغب مخالفت کرده و اعلام کرد که او دارای ۲ پرونده در جریان است”.

این منبع مطلع همچنین از تداوم اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب، خونریزی روده و کاهش وزن وی از ۷۱ به ۶۱ کیلوگرم خبر داده بود.

روز شنبه ۱۸ آبان ماه قرار بازداشت وی طی ابلاغیه ای که توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب شهریار صادر شده بود و در زندان به او ابلاغ شد. پیشتر این منبع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب گفته بود: “زرتشت احمدی راغب از دریافت ابلاغیه خودداری کرده و اعلام کرده است که در اعتراض به تمدید قرار بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد”.

وی در تاریخ ۱۱ آبان ماه نیز دست به اعتصاب غذا زده و پس از انتقال به بند ۴ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

گفتنی است زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی علیرغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد.

این فعال مدنی در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸، توسط  ۵ مامور مسلح نیروهای امنیتی که با در دست داشتن حکم تفتیش منزل و بازداشت وارد منزل وی شده بودند بازداشت شد. مامورین پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از لوازم از جمله مودم اینترنت و تلفن همراه آقای احمدی راغب و همسرش، وی را نیز با دستبند و چشم بند بازداشت کرده و با خود برده بودند. وی یک روز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بازپرسی منتقل شده و در همان محل اعلام اعتصاب غذا کرده بود. وی نهایتا اواسط مهرماه پس از انتقال به اندرزگاه ۸ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

اواسط مردادماه امسال نامه ای با امضای ۱۴ تن مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. گمان این می رود بازداشت آقای احمدی راغب در رابطه با نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت آقای احمدی راغب و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب، پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. او در اردیبهشت‌ماه و تیرماه سال جاری در حالی که در اعتراض به اخراجش از کار در مقابل دفتر شهرداری فردوسیه دست به تحصن یک نفره زده بود، بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود. آقای احمدی راغب، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه حبس محکوم شده بود. این فعال مدنی به فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق اقداماتی چون نشر محتوا در فضای مجازی و حضور در تجمعات متهم شده بود.

او در در بهمن ماه سال ۹۴ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در صفحه شخصی خود در فیسبوک” به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.