مادر رامین حسین پناهی جایزه‌اش را به مادران قربانیان اعتراضات اخیر تقدیم کرد

چهارشنبه, 20ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

شرافت زرینی، معروف به «دایه شریفه»، مادر رامین حسین‌پناهی برنده جایزه سازمان خیریه صلح شد و آن را به مادران جانباختگان اعتراضات اخیر تقدیم کرد

سازمان خیریه صلح که یک سازمان رسمی در اقلیم کردستان عراق و همچنین ژنو است، روز گذشته در اربیل طی مراسمی با حضور اکثر احزاب، نماینده‌هایی از مجلس کردستان، برخی از کنسولگری‌ها و شخصیت‌های سیاسی و هنری جایزه صلح_آشتی را به «شرافت زرینی»، معروف به «دایه شریفه»، مادر «رامین حسین‌پناهی» اهدا کرد.

به دلیل ضبط پاسپورت دایه شریفه از سوی وزارت اطلاعات و منع سفر، فرزندش امجد حسین پناهی به نمایندگی از او جائزه را دریافت کرد

رامین حسین‌پناهی، فعال سیاسی کُرد است که به اتهام بغی و عضویت در حزب کومله از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. رامین و خانواده او اتهامات مطرح‌شده را رد کردند اما حکم اعدام او بدون اطلاع به وکیل و خانواده‌اش اجرا شد.

رامین حسین‌پناهی، فعال سیاسی کُرد است که به اتهام بغی و عضویت در حزب کومله از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد

مادر رامین حسین‌پناهی در جریان رسیدگی به پرونده فرزندش در شبکه‌های اجتماعی دست به افشاگری زد و برای لغو حکم اعدام پسرش تلاش کرد. حالا دایە شریفە به خاطر پیگیری فعالانه در پرونده فرزندش رامین حسین‌پناهی و همچنین تلاش برای لغو حکم اعدام در ایران و شرکت فعالانه در کمپین «بخشش» در کردستان ایران برنده این جایزه شده است.

پاسپورت دایە شریفە به خاطر همین تلاش‌های انسان‌دوستانه از سوی وزارت اطلاعات ضبط‌شده و به همین دلیل نتوانست برای دریافت جایزه‌اش به اربیل برود. پسرش امجد حسین‌پناهی به‌جای مادر جایزه را دریافت کرد و طی پیامی اعلام کردند که دایه شریفه جایزەاش را بە تمام مادران جان‌باختگان اعتراضات اخیر در ایران تقدیم کرده است.

شرافت زرینی که در کردستان به دایه شریفه معروف است بعد از اعدام فرزندش هم علیه حکم اعدام فعال بوده و هم یکی از چهره‌هایی بوده که برای بخشش کسانی که حکم اعدام داشتند، تلاش فراوانی کرده است. تلاش‌هایش هم بی‌ثمر نبوده و تاکنون چندین نفر با تلاش‌های وی و دیگر فعالان کُرد، از اعدام رهایی یافته‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.