شماری از مادران کشته‌شدگان سیاسی و مدنی می‌گویند در مقابل ‘جنایت علیه بشریت ساکت نمی‌نشینیم’

سه شنبه, 26ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

شماری از مادران و اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان سیاسی و مدنی چهار دهه اخیر در بیانیه‌ای سرکوب اعتراض‌های اخیر ایران را “جنایت علیه بشریت” خواندند.

آنها در این بیانیه حکومت را مسئول جان فرزندانشان دانستند: “فرزندان ما در ایران برای برخورداری از آزادی و زندگی انسانی به خیابان می‌آیند و توسط نیروهای حکومتی به قتل می‌رسند.”

“متاسفانه در این اعتراضات صدها نفر به قتل رسیدند و چند هزار نفر بازداشت شدند و هم اکنون زیر شکنجه هستند و حتی به کودکان زیر ۱۸ سال نیز رحم‌ نکرده و بیش از ده کودک کشته شدند”.

در این بیانیه برخورد حکومت با اعتراض‌های اخیر “مصداق بارز جنایت علیه بشریت” توصیف شده است.

امضاکنندگان بیانیه همچنین از “مردم و جامعه بین‌المللی” خواستند تا روزی در دی ماه را “روز بین‌المللی ادای احترام به قربانیان آبان ماه” اعلام کنند.

این بیانیه را شماری از اعضای خانواده‌های اعدام شدگان امضا کرده‌اند: ناهید شیربیشه مادر پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان، مادر قائدی و مرسده قائدی که سه تن از اعضای خانواده‌شان در دهه شصت کشته شدند، منصوره به‌کیش که شش تن از اعضای خانواده‌‌اش در دهه شصت کشته شدند و همچنین آمنه قادری مادر یک زندانی سیاسی کُرد که در سال ۱۳۹۷ اعدام شد.

خانواده‌های کشته‌شدگان

پیش از این دیدار گوهر عشقی مادر ستار بهشتی و شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی با خانواده و مادر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر، خبرساز شده بود.

در حالی که شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان، حکومت ایران را مسئول می‌دانند، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران با اطلاق عنوان “شهید” به شماری از کسانی که در اعتراض‌های آبان ماه در ایران کشته ‌شده‌اند موافقت کرده است.

پس از موافقت آیت‌الله خامنه‌ای، علی شمخانی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به دیدار شماری از “خانواده‌های جانباختگان” اعتراضات اخیر رفت.

حکومت ایران آمار کشته‌شدگان اعتراض‌‍‌های اخیر را اعلام نکرده اما عفو بین‌الملل در آخرین بیانیه خود کشته شدن ۳۰۴ نفر و زخمی شدن “هزاران نفر” را تایید کرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.