‘چهار درویش اعتصاب غذا کرده به دلیل وخامت حالشان از زندان به بیمارستان منتقل شدند’

پنجشنبه, 28ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

فائزه علی پور یکی از دارویش در توییتر خود خبر داده که چهار درویش اعتصاب غذا کرده در بیمارستان و پشت این در قرار دارند

فائزه عبدی پور یکی از دارویش در توییتر خود خبر داده که چهار درویش اعتصاب غذا کرده در بیمارستان و پشت این در قرار دارند

بر اساس گزارش‌ها از ایران چهار نفر از دراویش گنابادی که در زندان فشافویه در جنوب تهران دست به اعتصاب غذا زده‌اند به بیمارستان منتقل شده‌اند.

برخی از چهره های شناخته شده دراویش گنابادی در توییتر نوشته‌اند که ماموران زندان، چهار نفر از دروایش اعتصاب غذا کرده را که حال آنها وخیم بوده به بیمارستان منتقل کرده اند.

علیرضا روشن از دارویش گنابادی در حساب توییتر خود خبر داده که افرادی که از زندان به بیمارستان منتقل شدند، رضا انتصاری، احمد ایرانی‌خواه، مرتضی کنگرلو و محمدشریفی مقدم هستند.

بر اساس این گزارش‌ها، این چهار نفر که از حدود یک ماه و نیم پیش اعتصاب غذا کرده اند “انسداد روده، خونریزی معده و کاهش سطح هشیاری” دارند.

فائزه عبدی پور از دیگر دارویش گنابادی گفته است که این افراد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان فیروزآبادی در شهرری بستری شده اند اما به دلیل فضای امنیتی ایجاد شده در بیمارستان خبری از وضعیت این افراد در دسترس نیست.

وب سایت خبری هرانا که اخبار مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران را پوشش می دهد می گوید چهارده نفر از دارویش زندانی در فشافویه همچنان در اعتصاب غذا هستند.

نورعلی تابنده قطب دارویش گنابادی اواخر سال گذشته به طور تلویحی از حصر خانگی خود خبر داده بودحق نشر عکسMAJZOOBAN
نورعلی تابنده قطب دارویش گنابادی اواخر سال گذشته به طور تلویحی از حصر خانگی خود خبر داده بود

دراویش گنابادی گفته اند که در اعتراض به محدودیت های صورت گرفته علیه نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

دراویش می‌گویند که ماموران امنیتی در ماه‌های اخیر در فعالیت‌های روزانه رهبرشان از جمله دیدارهای او محدودیت ایجاد کرده‌ بودند.

نورعلی تابنده که در روزهای اخیر در بیمارستان بستری بوده اواخر سال گذشته در یک پیام ویدئویی خطاب به دراویش به طور تلویحی از حصر خانگی خود خبر داد و گفت “نمی‌توانم بیرون بیاییم اما در منزل آزادم”.

سابقه سلسله نعمت‌اللهی به شاه نعمت‌الله‌ولی از عرفای قرن نهم هجری (پانزدهم میلادی) باز می گردد که در ماهان کرمان مدفون است.

پیروان این سلسله طریقت در قرن نوزدهم به سه شاخه ذوالریاستینی (منورعلیشاهی)، گنابادی (سلطانعلیشاهی) و صفی علیشاهی (صفائی) تقسیم شدند که شاخه گنابادی در شیوه های خود تفاوت‌هایی با دو شاخه دیگر دارد و به اهل شریعت نزدیکتر است، تا آنجا که مکان‌های تجمع این سلسله به جای خانقاه حسینیه نامیده می شود.

دراویش گنابادی در چهل سال اخیر تحت محدودیت های مختلفی قرار داشته اند اما تنش‌ها میان دراویش و ماموران حکومتی در ماه های اخیر رو به تشدید گذاشته است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.