محمود صادقی: جان دراویش زندانی در خطر است

شنبه, 30ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

گزارش‌هایی درباره وضعیت وخیم شش درویش زندانی که اعتصاب غذا کرده‌اند،‌ منتشر شده است

گزارش‌هایی درباره وضعیت وخیم شش درویش زندانی که اعتصاب غذا کرده‌اند،‌ منتشر شده است

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، نسبت به وضعیت دراویش زندانی هشدار داد؛ همزمان همسر یکی از دراویش اعتصاب‌کننده در گفت‌وگو با رادیو فردا درباره وخامت حال دست‌کم چهار تن از آنان توضیح داد.

محمود صادقی روز جمعه ۲۹ آذر در توییتی با تاکید بر اینکه «جان دراویش زندانی در خطر است»، از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، خواست که به وضعیت آنان «رسیدگی فوری و جدی» کند.

محمود صادقی

@mah_sadeghi

جان دراویش زندانی در خطر است؛ از رییس محترم قوه قضاییه خواهان رسیدگی فوری و جدی به وضعیت آنها هستم. مطابق دستورالعملی کرامت انسانی که خودتان ابلاغ کردید به حقوق زندانیان رسیدگی کنید.

۴۲۷ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

بیش از ۷۰ تن از دراویش گنابادی زندانی از ۱۲ آبان امسال در اعتراض به محدودیت‌های اعمال‌شده بر نورعلی تابنده، رهبر این گروه، اعتصاب غذا کرده‌ بودند که اعتصاب ۱۴ تن از آنان همچنان ادامه دارد.

در روزهای گذشته خبرهایی درباره وخیم شدن حال این ۱۴ نفر منتشر شد و چهار تن از آنان، شامل محمد شریفی‌مقدم،‌ رضا انتصاری، احمد ایرانی‌خواه و مرتضی کنگرلو، ۲۷ آذر به علت وخامت وضعیت جسمی‌شان به بیمارستان منتقل شدند.

چهار تن از آنان، شامل محمد شریفی‌مقدم،‌ رضا انتصاری، احمد ایرانی‌خواه و مرتضی کنگرلو، در پی وخامت وضعیت جسمی‌شان، روز چهارشنبه ۲۷ آذر به همراه مأموران امنیتی به بیمارستانی در شهرری منتقل شدند.

فائزه عبدی‌پور، همسر محمد شریفی‌مقدم، روز جمعه به رادیو فردا گفت این دراویش ساعاتی پس از انتقال به بیمارستان به زندان بازگردانده شدند.

فایل صوتی: فائزه عبدی‌پور، همسر محمد شریفی‌مقدم، در گفت‌وگو با رادیو فردا

به گفته خانم عبدی‌پور، در ساعاتی که این دراویش در بیمارستان بودند «فضای شدید امنیتی» در آنجا حاکم بود و به خانواده دراویش اجازه دیدار با آنها داده نشد.

فائزه عبدی‌پور همچنین در پیام‌هایی توییتری با اشاره به اینکه این چهار تن از روز چهارشنبه دیگر قادر به نوشیدن آب هم نیستند، از انتقال مجدد برخی دراویش به بیمارستان خبر داد.

Faeze Abdipour@faezehabdipour

از دیروز نمیتوانند آب بنوشند.
تهوع شدید میگیرند و بالا می‌آورند.

۲۷ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

بجز این چهار نفر، گزارش‌هایی نیز از وضعیت جسمانی نامناسب شهرام مقدسی، درویش زندانی در بروجرد، منتشر شده است.

پس از درگیری بین مأموران امنیتی و شماری از دراویش گنابادی در خیابان گلستان تهران در بهمن و اسفند ۹۶، فشارها بر این دراویش به‌شدت افزایش یافت و نورعلی تابنده، رهبر این گروه، در ویدئویی که پانزدهم اسفند آن سال منتشر شد تلویحاً تأیید کرد که در بازداشت خانگی قرار دارد.

سی‌ام بهمن و اول اسفند ۱۳۹۶ که به حادثه گلستان هفتم معروف شد بیش از ۴۰۰ درویش گنابادی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی ضرب‌وجرح و بازداشت شدند.

منابع: توئیتر و گزارش‌های رادیو فردا /ر.ح/ج


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.