عفو بین‌الملل با پخش ویدیوی پویا بختیاری خواستار آزادی معترضان زندانی شد

دوشنبه, 9ام دی, 1398
اندازه قلم متن

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی دستگیرشدگان اعتراضات در ایران شد. این نهاد بین‌المللی حقوق بشر با پخش فیلمی که پویا بختیاری قبل از کشته شدن تهیه کرده بود با زیر نویس انگلیسی نوشته است: یاد پویا را زنده نگه دارید.

سازمان عفو بین‌الملل روز یکشنبه هشتم دی (۲۹ دسامبر) در توییتر فیلمی را گذاشته است که پویا بختیاری پیش از کشته شدن تهیه کرده بود.

عفو بین‌الملل در توضیح این فیلم در توییتر خود نوشته است که این فیلم توسط پویا بختیاری پیش از کشته شدنش تهیه شده است. عفو بین‌الملل در ادامه می‌نویسد: «پویا بختیاری این فیلم را ساخت. پدرش شجاعانه خواستار اجرای عدالت از مقامات ایرانی است. یاد پویا را زنده نگه دارید.»

Amnesty International

@amnesty

Just before being shot during protests in , Pouya Bakhtiari made this video. His father is bravely demanding justice from the authorities. Keep Pouya’s memory alive.

Embedded video

۱۸۲ people are talking about this

عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود درباره آمار جان باختگان آبان ماه نوشت تعداد کشته‌شدگان به ۳۰۴ نفر می رسد. این نهاد بین‌المللی باز هم نسبت به احتمال شکنجه معترضان بازداشت‌شده در ایران هشدار داده است. این سازمان گفته است که نیروهای امنیتی ایران هزاران نفر را خودسرانه بازداشت کرده‌اند و از سرنوشت بسیاری از آنان اطلاع زیادی در دست نیست.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جمهوری اسلامی ایران تا کنون آمار رسمی از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان را اعلام نکرده است. بازداشت شمار دیگری از افرادی که شرکت در اعتراضات آبان ماه متهم هستند همچنان ادامه دارد.

هم‌زمان با هشدار سازمان عفو بین‌الملل پخش فیلم‌های “اعتراف” هم از تلویزیون دولتی ایران پخش شده است.

خانواده پویا بختیاری هنوز در زندان هستند

اعضای خانواده پویا بختیاری که پیش از برگزاری مراسم چهلم پویا بازداشت شده بودند همچنان در حبس به سر می‌برند.

خبرگزاری مهر در “خبری اختصاصی” با این ادعا که “دشمنان… برای استمرار اغتشاشات و استفاده ابزاری از معدود خانواده‌های قربانیان هستند”، نوشت: «یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد، خانواده پویا بختیاری بود که علیرغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضدانقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختارشکنانه خود اصرار ورزیدند لذا با حکم قضائی و در راستای صیانت از نظم و امنیت مردم شریف و خسارتدیده، و نیز به منظور جلوگیری از تداوم پروژه کشته‌سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم، این عناصر بازداشت شدند.»

منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بودند. پدر پویا بخیتاری گفته بود که مأموران وزارت اطلاعات در جریان حضور سه ساعته او در این وزارتخانه گفته‌اند اجازه برگزاری مراسم چهلم پویا در محلی غیر از مکان‌های سرپوشیده را نداده بودند.

مادربزرگ پویا در فراخوانی خواستار آزادی آنان شده است.

DW فارسی

@dw_persian

مادر بزرگ پویا بختیاری که پنجم دی برای مراسم چهلم نوه خود به آرامستان بهشت سکینه در کرج رفته بود، می‌گوید: «ماموران مردم را می‌زدند و نمی‌گذاشتند کسی به مزار پویا بختیاری نزدیک شود.» او از مسئولان خواست تا دخترش ناهید شیرپیشه (مادر پویا بختیاری) و خانواده‌اش را آزاد کنند.

Embedded video

۴۱ people are talking about this
از: دویچه وله

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.