بازداشت شدگان مراسم نوید بهبودی به بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت منتقل شدند

دوشنبه, 9ام دی, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز پنج‌شنبه ۵ دی ماه، مصادف با چهلم شماری از جانباختگان اعتراضات آبان ماه، شماری از شرکت کنندگان در مراسم نوید بهبودی، یکی از جان‌باختگان اعتراضات آبان، توسط نیروهای انتظامی در روستای گوراب زرمیخ، از توابع صومعه سرا واقع در استان گیلان بازداشت شدند. از میان این افراد ۷ تن به نام‌های “ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد زاهدی لنگرودی و هومان تحریری” به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رشت منتقل شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۷ تن از فعالین مدنی بازداشت شده در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ماه طی روزهای گذشته  از بازداشتگاه نیروی انتظامی صومعه سرا به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رشت منتقل شده‌اند.

اسامی این شهروندان “ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد زاهدی لنگرودی و هومان تحریری” احراز شده است.

این شهروندان پیشتر در تاریخ ۵ دی ماه، مصادف با چهلم شماری از جانباختگان اعتراضات آبان ماه، همراه با شمار دیگری از شرکت کنندگان در مراسم نوید بهبودی، یکی از جان‌باختگان اعتراضات آبان، توسط نیروهای انتظامی در روستای گوراب زرمیخ، از توابع صومعه سرا واقع در استان گیلان بازداشت و به بازداشتگاه نیروی انتظامی صومعه سرا منتقل شده بودند.

این افراد طی روزهای گذشته تماس کوتاهی با خانواده‌های خود داشتند اما از شرایط نگهداری آنان و اتهاماتشان اطلاعاتی در دست نیست.

در جریان مراسم نوید بهیودی دستکم ۱۱ تن از شرکت کنندگان بازداشت شدند که “امیر اسلامی، سارا ظاهر کردار، فهیمه کاملی و آذر جعفری” مدتی بعد آزاد شده و پدر نوید بهبودی نیز به مراجع قضائی احضار شده بود. تمامی بازداشت شدگان پس از دستگیری به نیروی انتظامی صومعه سرا منتقل شده بودند.

گفتنی است، انتقال این شهروندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در حالی است که دادسرا پیشتر به خانواده‌ تمام بازداشتیان اطلاع داده بود که این افراد با قرار کفالت آزاد خواهند شد.

تا زمان تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاع دقیقی در دست نیست.

 از میان این شهروندان فروغ سمیع نیا، جلوه جواهری و کاوه مظفری از فعالین سرشناس حقوق زنان و احمد زاهدی لنگرودی نیز روزنامه نگار و از اعضای کانون نویسندگان ایران است.

نوید بهبودی، ۲۳ ساله. مجرد، اصالتاً اهل گیلان و ساکن قلعه حسن خان (شهر قدس تهران) بوده و به عنوان مدل مشغول به کار بوده است. نوید بهبودی روز یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات سراسری در قلعه حسن خان تهران در اثر اصابت گلوله به قتل رسید. پیکر آقای بهبودی پس از تحویل به خانواده به روستای مَهویزان، در حوالی شهر گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه‌سرا منتقل شد و روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه ۹۸ در قبرستان این روستا به خاک سپرده شد.

مَهویزان روستایی در شمال غربی استان گیلان ایران است. این روستا در حوالی شهر گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه‌سرا گیلان قرار دارد.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.