فشار مضاعف بر جامعه بهاییان ایران؛ سنگ اندازی در صدور کارت ملی هوشمند

دوشنبه, ۹ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سازمان ثبت احوال کشور، از ابتدای سال ۹۸ اقدام به حذف گزینه “سایر ادیان” در فرم‌های مرتبط با صدور کارت ملی هوشمند کرده است. این اقدام که در عمل انتخاب دین در فرم های مربوطه را به محدود به ادیان رسمی کشور کرده است، باعث شده پیروان آیین بهایی امکان ثبت نام و دریافت کارت ملی را از دست بدهند. حذف گزینه “سایر ادیان” به درخواست یکی از نمایندگان مجلس و به دستور مجلس ایران و مشخصا در جهت اعمال محدودیت و فشار بیشتر بر شهروندان بهایی در ایران صورت گرفته است. نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گزینه “سایر ادیان” را به نشان از به رسمیت شناختن عقایدی غیر از ادیان رسمی کشور دانسته و در این خصوص هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سازمان ثبت احوال کشور از ابتدای سال ۱۳۹۸ اقدام به حذف گزینه “سایر ادیان” در فرم های مرتبط با کارت ملی هوشمند کرده است.

به موجب این تغییر شهروندان ایرانی با هر دین و عقیده ای جهت ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند ملزم به انتخاب یکی از چهار گزینه موجود در قسمت ادیان خواهند شد. بنا بر اصل ۱۲ و ۱۳ جمهوری اسلامی، اسلام به عنوان دین رسمی کشور و ادیان مسیحی، کلیمی و زرتشتی به عنوان اقلیت های مذهبی رسمی به رسمیت شناخته شده اند.

حذف گزینه “سایر ادیان” به درخواست محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس و به دستور مجلس به وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی صورت گرفته است.

در نامه ای که محمدجواد ابطحی در این خصوص نوشته است، ضمن درخواست اجرای اصل ۱۲ و ۱۳ قانون اساسی در این فرم نسبت به رسمیت شناخته شدن سایر اقلیت های دینی همچون بهاییان، باورمندان به آیین بابی و ازلی هشدار داده است.

در پیگیری تعدادی از شهروندان بهایی و مراجعه جهت ثبت نام کارت ملی هوشمند به آنان گفته شده است که حذف گزینه “سایر ادیان” با دستور مستقیم وزیر کشور صورت گرفته و بهاییان تشویق می‌شوند به دروغ یکی از ۴ گزینه ادیان رسمی کشور را در فرم ثبت نام انتخاب کنند.

این امر در حالی است که بسیاری از فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و تحصیلی تنها در صورت وجود کارت ملی هوشمند امکان پذیر است و به موجب آن این شهروندان از بسیاری از حقوق اولیه خود محروم می شوند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.