زندان به جرم پی‌گیری حقوق کارگران؛ حسن سعیدی کیست؟

سه شنبه, ۱۰ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن
جواد متولی

حسن سعیدی پس از بازداشت، به بند۲۰۹ زندان «اوین» انتقال یافت و سرانجام پس از ۳۳ روز بازداشت، با وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد

هشتم دی ۱۳۹۸، وکیل «حسن سعیدی»، عضو «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه» از تایید حکم پنج سال زندان موکلش در دادگاه تجدیدنظر خبر داد.
این وکیل دادگستری گفته بود: «بعد از تجدیدنظرخواهی، پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران ارجاع شد. ما منتظر بودیم تشکیل جلسه بدهند. معمولا در پرونده‌هایی که احکام حبس بلندمدت دارند، تشکیل جلسه می‌دهند و به دفاعیات وکیل گوش می‌دهند. اما متاسفانه بدون تشکیل جلسه اعلام کردند بیایید دادگاه. بعد از مراجعه به دادگاه، متوجه شدم دفاعیات تجدیدنظرخواهی رد شده و همان حکم دادگاه بدوی، یعنی پنج سال حبس و دو سال ممنوعیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گوشی هوشمند عیناً تایید شده است.»

او البته از پی‌گیری پرونده و شکایت به دیوان عالی کشور هم سخن گفت و اظهار امیدواری کرد این حکم شکسته شود.

پرونده حسن سعیدی به دلیل شرکت در تجمع «روز جهانی کارگر»، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ گشوده شد. آن روز او به همراه ده‌ها نفر از فعالان حوزه کارگری که در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی حضور یافته بودند، بازداشت شدند. سعیدی پس از بازداشت، به بند۲۰۹ زندان «اوین» انتقال یافت و سرانجام پس از ۳۳ روز بازداشت، با وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

شانزدهم مرداد ۱۳۹۸، در جلسه اول دادگاه، اتهامات «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به این فعال کارگری تفهیم شدند. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری»، حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه را به پنج سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند نظیر تلفن همراه هوشمند و نیز ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال محکوم کرد.
پرونده این فعال کارگری در مورد اتهام اخلال در نظم عمومی به دادگاه کیفری ارسال شده است و به این اتهام نیز جداگانه محاکمه خواهد شد.

حسن سعیدی متولد ۱۳۵۵ و متاهل است. همسر او، «نسرین رحیمی»، خانه‌دار است. آن‌ها دارای دو فرزند پسر به نام‌های «امیرحسین» و «پویان» هستند. این فعال کارگری که تحصیلاتش را تا دیپلم ادامه داده، از سال ۱۳۸۳ فعالیت سندیکایی خود را آغاز کرده است. سعیدی از سال ۱۳۸۴ تاکنون بارها با پرونده‌سازی، از کار اخراج و دوباره به کار بازگشته است. اما آخرین بار در سال ۱۳۹۱ از شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران اخراج شده است.

یکی از اعضای سندیکای کارگران اتوبوس‌رانی تهران و حومه به «ایران‌وایر» می‌گوید سعیدی را در طول این سال‌ها به دفعات برای مدت ۲۴ ساعت بازداشت و دوباره آزاد کرده‌اند: «در سال ۱۳۸۷ در راستای فعالیت‌های سندیکایی، به دلیل نیاز این سندیکا به نیروی مسلط به قانون کار و تامین اجتماعی، با پشتکاری که از خود نشان داد، در فاصله کوتاهی به قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی کاملا مسلط شد و در ادارات کار و تامین اجتماعی با وکالت‌نامه محضری به عنوان وکیل کارگران به دفاع از کارگران شرکت واحد پرداخت. او در فاصله سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ که شرکت واحد اتوبوس‌رانی به‌طور دائم و با بهانه‌های واهی اقدام به اخراج کارگران می‌کرد، موفق شد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، برای بیش از ۲۰۰ کارگر اخراجی از اداره کار رای بازگشت‌ به کار را دریافت کند. صدور آرای بازگشت به کار در این دوره مانع از گسترده‌تر شدن و اخراج سایر کارگران این شرکت شد تا جایی که سرانجام در سال ۱۳۹۰ این دست از اخراج ها در شرکت واحد متوقف شدند.»

او درباره این فعال کارگری «ایران‌وایر» اضافه می‌کند: «سعیدی که از نیروهای اصلی اعتصاب در منطقه پنج شرکت واحد بود، روز هشتم بهمن سال ۱۳۸۴ در اتوبوس سرویس شرکت، پیش از ورود به محل کار توسط پلیس دستگیر شد. او ۱۰ روز را در بازداشت گذراند و سرانجام از زندان اوین آزاد شد. اما درست پس از آزادی، از کار اخراجش کردند. سعیدی پس از چهار سال، در سال ۱۳۸۸ به دنبال یک سلسله شکایت در ادارات کار و دستگاه قضایی، موفق شد حکم به بازگشت به کار خود را دریافت کند.»

شادمانی پیروزی و بازگشت به کار حسن سعیدی خیلی کوتاه بود. چرا که با گذشت سه روز از بازگشت او به کار، بار دیگر به دلیل فعالیت سندیکایی اخراج شد: «آقای سعیدی کوتاه نیامد و پس از بردن شکایت خود به اداره کار، موفق شد در سال ۱۳۸۹ حکم مجدد بازگشت به کار خود را دریافت کند. او که در بازگشت به کار هم از فعالیت‌های صنفی خود دست برنداشته بود، دوباره بعد از سه ماه، برای سومین بار از کار اخراج شد. اگر چه باز هم با پی‌گیری مداومش در شکایت از کارفرما، اداره کار در سال ۱۳۹۰ بار دیگر به نفع او رای صادر کرد تا وی به کار خود بازگردد.»

پس از بازگشت به کار حسن سعیدی در سال ۱۳۹۱، این عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه یک دوره کمپین اعتراضی برای افزایش حقوق کارگران شرکت برگزار کرد که با موفقیت روبه‌رو و منجر به افزایش حقوق کارگران شد. اما در پی آن، او به همراه «وحید فریدونی»، یک عضو دیگر این سندیکا، به فاصله کمی با یک پرونده‌سازی جدید مواجه شدند و سعیدی برای چهارمین بار از کار خود اخراج شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای در زمان صدور این رای، آن را «ظالمانه» دانست و اعلام کرد: «صدور این حکم در حالی که فعالیت‌های ایشان در دفاع از معیشت و حقوق کارگران بوده، برای جلوگیری از فعالیت‌های حق طلبانه سعیدی است.»

حالا و در سال هفتم چهارمین دوره اخراج سعیدی از کار، حکم پنج سال زندان او در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.