دست‌کم ۵۲ نفر در ۲۰۱۹ در شهرهای مختلف کردنشین ایران اعدام شدند

دوشنبه, ۱۶ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، با انتشار گزارش سالانه اعدام در کردستان در سال ۲۰۱۹، از اعدام دست‌کم ۵۲ نفر در شهرهای مختلف کردنشین ایران در سال گذشته میلادی خبر داد.

این مرکز با اشاره به این که این اعدامی‌ها، شهروند کرد استان‌های ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی و خراسان بوده‌اند، اعلام کرد که هویت ۴۶ نفر از این افراد را احراز کرده، اما هویت ۶ نفر نیز هنوز مشخص نیست.

بر اساس این گزارش در میان این ۵۲ نفر، دست‌کم ٢ نفر در سن نوجوانی (زیر ١٨ سال) مرتکب جرم شدە بودند که در زندان‌های ایلام و کرمانشاه اعدام شدند.

این در حالی است که نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری بارها از ایران خواسته‌اند که اعدام افرادی را که قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند، متوقف کند.

همچنین ۴ زن در زندان‌های سنندج، ارومیە (٢ مورد) و مهاباد اعدام شدەاند.

اتهام اکثریت این افراد «قتل عمد» و جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده و بیشترین تعداد این اعدام‌ها در استان آذربایجان غربی، با ١٩ مورد، انجام شده است.

به ترتیب، استان‌های کرمانشاه (١١ مورد)، کردستان (٨ مورد)، ایلام (٧ مورد)، لرستان (۴ مورد) و خراسان رضوی و شمالی (٣ مورد) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در سال ٢٠١٨ میلادی، ٧٠ شهروند کرد در ایران اعدام شده بودند که ٢۶٪ بیشتر از تعداد اعدام شهروندان کرد در سال ۲۰۱۹ بوده است.

ایران در کنار کشورهایی مثل چین، بیشترین آمار اعدام در جهان را به خود اختصاص داده‌ است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.