گزارشی از مراسم یادمان هادی جفرودی

دوشنبه, 23ام دی, 1398
اندازه قلم متن

شنبه ۴ ژانویه۲۰۲۰

یادمان هادی جفرودی روز شنبه ۴ ژانویه۲۰۲۰ برابر۱۴ دی ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۶تا ۱۸ بعد از ظهر در “خانۀ فرهنگ ها” در شهر ماینس برگزار شد. از یک سو به دلیل مشکلات فراوان بوروکراسی در دو کشور فرانسه و آلمان مراسم سوزاندن پیکرعزیزهادی مان با تاخیر نسبتا طولانی انجام گرفت و از سوی دیگر به دلیل مصادف شدن زمان برگزاری مراسم یادبود رفیق هادی با  جشن های پیش ازایام کریسمس و سال جدید مسیحی با مشکل تهیۀ سالن روبرو شده بودیم. از این روی سالن “خانۀ فرهنگها” در شهر ماینس گزینه ای گشت برای برگزاری مراسم یادبود.

دیوارهای سالن با عکس هایی در قطعات بزرگ تزئین شده بود. روی صحنه نیز عکسی بزرگ در میان گل ها آرمیده بود و شمع ها چهرۀ خندان او را جلوه ای خاص می بخشید.

با پخش موزیک چرا رفتی، از همایون شجریان حاضرین دعوت به نشستن شدند. سپس آقای شهرام محمدی با تار  قطعاتی در دستگاه شور و آواز دشتی اجرا کردند و این بخش از برنامه با بداهه نوازی ایشان پایان یافت.

 پس از اجرای موزیک و سپاسگزاری از حضورِشرکت کنندگان در جلسه که از راه های دور و نزدیک آمده بودند تا  باهم یاد هادی جفرودی را گرامی داریم ، یک دقیقه سکوت به یاد رفیق هادی جفرودی و کلیۀ جانباختگان راه آزادی ، استقلال، عدالت اجتماعی وسوسیالیسم اعلام شد.

میترا بهراد، خواهر زادۀ هادی از حضور و همدلی حاضرین در جلسه از سوی خود و خانواده سپاسگزاری کرد و سپس از خاطرات دوران کودکی خود با رفیق هادی جفرودی، دستگیری او توسط ساواک، مقاومت و ایستادگی زیر شکنجه های وحشیانه و تبعید به دیگر زندان ها  را برای جمع بازگو نموده و به این نکته نیز اشاره کرد که هادی در دادگاه بر سر جان و عمر خود چانه نزد و تنها از ایدئولوژی مارکسیست – لنینیستی خود، آنچه تا آخرین لحظۀ عمرش بدان وفادار ماند، دفاع کرد. در ادامه او افزود هادی درواپسین روزهای زندگی ، پس از آنکه تلاش های او برای یک وحدت بزرگ کمونیستی بی حاصل ماند، علی رغم  بیماری های بسیار، تصمیم داشت در دو سال آینده به نوشتن تجارب سیاسی و دانسته هایش بپردازد که اجل مهلتش نداد.

برنامه با سخنان رفیق علی دربارۀ هادی ادامه یافت. سپس او اشعاری از احمد شاملو( بودن) و برتولت (به آیندگان) دکلمه کرد.

جلسه با خواندن پیام آقای رضا شهابی از طرف سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه، ادامه یافت. سپس دو پیام کوتاه از آقایان کیا و محسن یلفانی نیز خوانده شد. مسئولین جلسه به دلیل فشرده بودن برنامه ها اعلام کردند که پیام های ارسالی از جمله پیام هیئت مرکزی حزب کار ایران ( توفان)، آقای امین بیات، و تنی چند از رفقا و همرزمان و هم بندان سابق رفیق جفرودی را به زودی منتشر خواهند کرد.

در ادامه چند تن از رفقای دربارۀ زندگی پر افتخارهادی جفرودی مطالبی ایراد کردند. پس از آن،  فیلمی از زندگی هادی از زبان خودش به نمایش درآمد و به دنبال آن باری دیگر  آقای شهرام محمدی روی صحنه آمدند و با نوای خوش سه تار و صدای گرم خود قطعۀ کردی  گل نیشان و سرگشته را اجرا کرد. در ادامه قطعۀ بی کلام ترکمن از استاد علیزاده نواخته شد.

در قسمت بعدی برنامه عکسهایی از هادی همراه با قطعه ای از شوبرت به نمایش گذاشته شد. پس از آن فیلمی از دکلمۀ سرود کوهستان با صدای رفیق جفرودی به نمایش در آمد.

مراسم با خواندن سرود انترناسیونال پایان یافت.

فرصت را غنیمت شمرده و از طرف خانواده و رفقای برگزار کننده، از دوستان و رفقایی که ما را دربرگزاری این مراسم با شکوه یاری رساندند، صمیمانه تشکر کرده و سپاس داریم. همچنین از تارنماهایی که در امر اطلاع رسانی مراسم یادبود ما را یاری رساندند، سپاسگزاریم.

یاد و خاطرۀ هادی جفرودی و دیگر مبارزان راه آزادی، استقلال، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم گرامی و جاودان باد.

خانواده و رفقای برگزار کنندۀ مراسم


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.