بی‌خبری از وضعیت نوید میهن‌دوست، کارگردان ایرانی، در زندان اوین

سه شنبه, ۲۴ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

به گفته فعالان حقوق بشر، نوید میهن‌دوست، کارگردان ایرانی، ۴۰ روز پیش بازداشت و به اوین منتقل شده است. هنوز دلیل بازداشت آقای میهن‌دوست روشن نیست. مأموران تنها اتهام مبهم “اقدام علیه امنیت کشور” را مطرح کرده‌اند.

    
نوید میهن‌دوست ۴۰ روز پیش بازداشت و به اوین منتقل شد

فعالان حقوق بشری از بی‌خبری کامل از وضعیت نوید میهن‌دوست، کارگردان و تدوین‌گر سینما و تلویزیون که بیش از ۴۰ روز از بازداشت او می‌گذرد، خبر می‌دهند.

برخی منابع آگاه امروز دوشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) به دویچه‌وله فارسی گفتند که «رضا (نوید) میهن‌دوست در تاریخ ۱۳ آذر ۹۸ احضار و از آن تاریخ تاکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت وزارت اطلاعات به سر می‌برد.»

اتهام مبهم “اقدام علیه امنیت کشور”

به گفته این منابع، آقای میهن‌دوست در این مدت ۴۰ روز «فقط چند بار اجازه تماس تلفنی پنج دقیقه‌ای با اعضای درجه اول خانواده‌اش را داشته و با وجود پیگیری مکرر آنان، هنوز هم علت بازداشت و اتهام او اعلام نشده و فقط به عنوان کلی “اقدام علیه امنیت کشور” بسنده می‌شود.»

این منابع مطلع همچنین احتمال می‌دهند که یکی از دلایل بازداشت این سینماگر «مربوط به تولید فیلم مستند پرتره‌ای درباره یک خبرنگار باشد که نوید میهن‌دوست احتمال مشارکت در آن را داشته است؛ چرا که در مراجعه بعدی پس از تفتیش خانه پدری و محل کارش، دی‌وی‌دی این مستند از خانواده درخواست شده است.»

با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از بازداشت آقای میهن‌دوست، هنوز هم به وکیل او اجازه حضور در مراحل تحقیقات داده نشده است.

هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیز ضمن تأیید خبر گذشت حدود ۴۰ روز از بازداشت نوید میهن‌دوست، نوشته است که این کارگردان «توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.»

طبق همین گزارش، با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از بازداشت آقای میهن‌‌دوست و انتقال او به زندان اوین، هنوز هم خبری از او در دست نیست و از دلایل احتمالی بازداشت و اتهام‌های مطرح‌شده علیه او اطلاعی وجود ندارد.

“۱۵ روز در سلول انفرادی”

به گزارش هرانا، نوید میهن‌دوست «از زمان بازداشت مدت ۱۵ روز را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده و پس از آن به اتاق‌های سه‌نفره این بند منتقل شده بود.»

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار و عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان، روز گذشته در پیامی توییتری نوشت: «امروز که برخی از هنرمندان در حمایت از مردم زجردیده و سرکوب‌شده‌‌مان، جشنواره فجر را تحریم کردند لازم دانستم خبر بدهم نوید میهن‌دوست کارگردان فیلم “هرچه خدا بخواد” بیش از ۴۰ روز است در بی‌خبری کامل در زندان امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات بازداشت است. او ۱۵ روز در سلول انفرادی بوده است.»

mehdi mahmoudian

@MahmoudianMe

امروز که برخی از هنرمندان درحمایت از مردم زجر دیده و سرکوب شده‌‌مان، جشنواره فجر را تحریم کردند لازم دانستم خبر بدهم کارگردان فیلم “هرچه خدا بخواد” بیش از ۴۰ روز است در بی خبری کامل در زندان امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات بازداشت است.
او ۱۵ روز در سلول انفرادی بوده است.

View image on Twitter
۲۹۳ people are talking about this

نوید میهن‌دوست از جمله در کارگردانی سریال‌های تلویزیونی “دیوار شیشه‌ای” و “شاید برای شما هم اتفاق بیفتد” مشارکت داشته است. معروف‌ترین اثر آقای میهن‌دوست کارگردانی فیلم “هر چی خدا بخواد” بوده که بازیگران سرشناسی مانند ترانه علیدوستی و رضا عطاران در آن ایفای نقش کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.