سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران به جای برخورد با مقصران سرنگونی هواپیمای مسافربری با افشاکنندگان حقیقت برخورد می‌کند

جمعه, ۲۷ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: رژیم ایران با کسانی که حقیقت سرنگونی هواپیمای مسافربری را فاش کردند، برخورد

مورگان اورتگاس: رژیم ایران با کسانی که حقیقت سرنگونی هواپیمای مسافربری را فاش کردند، برخورد

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رژیم ایران به جای برخورد با مقصران سرنگونی هواپیمای مسافربری، آشکارکنندگان حقیقت را دستگیر می‌کند.

او روز پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: «جای شگفتی نیست که ایران به دروغ‌گویی، فریبکاری‌، و سرکوب همیشگی‌اش روی آورده است. جامعه جهانی باید رژیم ایران را پاسخگو قرار دهد.»

Morgan Ortagus

@statedeptspox

Rather than holding responsible those who shot down a passenger jet, the Iranian regime is arresting those who exposed the truth. No surprise the regime is back to its standard lies, deception, and oppression. The international community must continue to hold accountable.

۱,۱۱۱ people are talking about this

خانم مورتگاس به خبری واکنش داد که دو روز پیش رسانه‌های حکومتی در ایران نقل کردند. آنها به نقل از سپاه پاسداران نوشتند فردی که اولین فیلم اصابت موشک به هواپیمای مسافربری را منتشر کرد، توسط این نهاد بازداشت شده است.

علاوه بر این، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه گفت که در اعتراضات اخیر ایران حدود ۳۰ نفر بازداشت شدند.

اعتراضات اخیر از سوی مردم بعد از پنهانکاری و تاخیر در اعلام نقش سپاه در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین بود که ۱۷۶ کشته برجای گذاشت.

_F.khodabakhshi1975@Fkhooo1357

برخی گزارش ها حاکی از این است که رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

خانم بنی اعتماد برای شمع روشن کردن به یاد کشته شدگان حادثه هواپیمای اوکراینی فراخوان داده بود که با فشارهای امنیتی آن را کنسل کرد.

مشاهده عکس در توییتر
توییت‌های دیگر _F.khodabakhshi1975 را ببینید

بازداشت مردم در اعتراضات اخیر به سرگونی هواپیمای اوکراینی از سوی جمهوری اسلامی نیز سابقه دار است. جمهوری اسلامی نه تنها با تجمعات و اعتراضات عزاداری برای کشته شدگان این هواپیما برخوردی امنیتی داشته بلکه پیش از این نیز به خانواده کشته شدگان اعتراضات آبان هم اجازه برگزاری مراسم عزاداری نداده بود.

پیش از این نیز گزارش شده بود که در اعتراضات دانشجویان به شلیک موشک از سوی ایران به هواپیمای مسافربری اوکراین هم دست کم چهار دانشجو بازداشت شدند.

دانشجویان روز یکشنبه و دوشنبه با شعارهایی علیه خامنه ای و سپاه از جمله شعار « فرمانده کل قوا استعفا استعفا» اقدام برگزاری اعتراضات در چندین دانشگاه‌ ایران کرده بودند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد. این اتفاق تنها ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق بود که به گفته مقامات سپاه،‌ انتقام از قتل قاسم سلیمانی توسط آمریکا بود. همان زمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، اوکراین با وجود انکارهای ایران، حمله موشکی یا تروریسم را از جمله تئوری های ممکن برای وقوع این سانحه دانست.

یک روز قبل از آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۹ دی‌ماه با «تراژدی» خواندن حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، گفته بود: «من هم شک و تردیدهایی دارم. اتفاق بسیار دردناکی است. درباره این سقوط ابراز تردید‌ شده است. شاید در آنجا کسی اشتباهی کرده است.»

در پی این اعتراضات، پرزیدنت ترامپ و مقامات آمریکا ضمن هشدار به رژیم ایران خواستار عدم سرکوب معترضان شدند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.