بازگرداندن دانشجوی ایرانی از فرودگاه بوستون آمریکا متوقف شد

سه شنبه, ۱ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

بازداشت یک دانشجوی ایرانی در فرودگاه بین‌المللی شهر بوستون و تلاش پلیس مهاجرت برای بازگرداندن او به ایران خبرساز شد. شهاب دهقانی ۲۴ ساله است و برای تحصیل در دانشگاه نورث‌ایسترن ایالت ماساچوست، به آمریکا سفر کرده است.

    
Shahab Dehghani (Isna)

بازداشت یک دانشجوی ایرانی از سوی پلیس مهاجرت فرودگاه بین‌المللی لوگان در شهر بوستون آمریکا خبرساز شد. به نوشته سایت خبری محلی ایالت ماساچوست (Masslive) شهاب دهقانی، دانشجوی ۲۴ ساله اقتصاد برای ادامه تحصیل در دانشگاه نورث ایسترن روز یکشنبه ۲۹ دی‌ماه وارد بوستون شد. این سایت خبری به نقل از سوزان چرچ، وکیل مهاجرت اعلام کرده پلیس مهاجرت دهقانی را پس از ورود به فرودگاه بوستون بازداشت کرده و قصد داشته او را با اولین پرواز به ایران بازگرداند که با حمایت سوزان چرچ و یک وکیل مهاجرت دیگر این اقدام متوقف می‌شود.

Susan Church@SusanBChurch11

Update! Federal Judge ordered Clients removal is stayed until tomorrow at 10:00 am. https://twitter.com/susanbchurch11/status/1219425388352413697 

Susan Church@SusanBChurch11

Habeas been filed and CBP refuses to talk to us. Come to the airport. Do not let this authoritarian regime win! @PAIRProject_Bos @Bos_imm

۲۰ people are talking about this

گروهی از شهروندان ایرانی‌آمریکایی نیز در حمایت از این دانشجو دوشنبه ۳۰ دی‌ماه در فرودگاه لوگان حاضر شدند. کریستین رکس، گزارشگر کانال سی‌بی‌اس بوستون نیوز در توییتر درباره خواسته شرکت‌کنندگان در این تجمع سکوت نوشت: «آنها می‌گویند شهاب، دانشجوی لیسانس اقتصاد در دانشگاه نورث‌ایسترن است که با وجود داشتن ویزای معتبر بازداشت و بازگردانده شده است. به آنها دلیلی (برای این تصمیم‌ها) ارائه نشده است.» ساعتی بعد اعلام می‌شود که دهقانی هنوز به ایران بازگردانده نشده است و ساعت ۱۰ صبح سه‌شنبه اول بهمن‌ماه در جلسه دادگاه فدرال حاضر خواهد شد.

Kristina Rex

@KristinaRex

at Logan Airport: About 50 Iranian-Americans are holding a silent protest outside of Customs. They say Shahab, an undergraduate student studying economics at Northeastern, is being held and deported despite a valid visa. They haven’t been given a reason why.

Embedded video

۳۵۸ people are talking about this

الیزابت وارن، نماینده دموکرات ایالت ماساچوست در سنا و کاندیدای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری در آمریکا در واکنش به بازداشت شهاب دهقانی در حساب توییتر خود نوشت: «شهاب دهقانی یک دانشجوی ایرانی است که با ویزای معتبر F1 برای پایان تحصیلاتش (به آمریکا) بازگشته است. اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا او را یک شب بازداشت کرده است. بازگرداندن او باید متوقف شد و ما باید با سیاست‌های بیگانه‌ستیز دولت ترامپ مقابله کنیم.»

Elizabeth Warren

@ewarren

Shahab Dehghani is an Iranian student with a valid F1 visa, returning to finish his education. CBP already held him overnight. His deportation must be halted, and we must fight the Trump administration’s xenophobic policies. https://www.masslive.com/politics/2020/۰۱/shahab-dehghani-iranian-studying-at-northeastern-university-detained-at-boston-logan-international-airport.html 

Shahab Dehghani, Iranian studying at Northeastern University, detained at Boston Logan Internatio…

The student, who landed Sunday night, could be deported as early as tonight.

masslive.com

۱,۹۸۳ people are talking about this

هفته گذشته روزنامه گاردین نیز گزارش مفصلی درباره افزایش شمار دانشجوهای ایرانی که با در دست داشتن ویزای معتبر از این کشور دیپورت می‌شوند منتشر کرد. بر اساس این گزارش برخی از دانشجویان ایرانی با وجود گذراندن مراحل فشرده ورود به دانشگاه‌های آمریکا از ورود به این کشور منع می‌شوند.

نشریه “نیویورک تایمز” نیز جمعه ۲۹ شهریور ( ۲۰ سپتامبر)، از باطل شدن ویزای ۱۲ دانشجوی ایرانی که قصد داشتند در دانشگاه کالیفرنیا در رشته‌های فنی و مهندسی، از جمله علوم کامپیوتر، تحصیل کنند و منع ورود آنها به ایالات متحده خبر داده بود.

نیویورک تایمز به نقل از این جوانان ایرانی می‌نویسد، ویزای هر ۱۲ نفر آنها ناگهان و بدون اینکه مطلع شوند باطل شده است. برخی از آنها در تهران از سوار شدن به هواپیما منع شده‌اند و برخی دیگر وقتی قصد داشتند با پروازهای غیرمستقیم از طریق کشورهای خلیج فارس به سمت آمریکا پرواز کنند اجازه نیافتند سوار هواپیما شوند.

یکی از این دانشجویان در نامه‌ای  که برای دویچه‌وله فارسی فرستاده نوشته است که در قطر از پرواز او جلوگیری کردند و مهر “باطل شد” را بر ویزای آمریکای او زدند و با او به مثابه “تهدید امنیتی” برای آمریکا برخورد کردند.

چندی پیش برخی از مقام‌های دولت آمریکا اعلام کردند که در صدد محدودسازی امکان تحصیل فرزندان مقام‌های ایرانی در ایالات متحده هستند، ولی در باره ارتباط ماجرای فرودگاه لوگان با این تصمیم مقام‌های آمریکا خبر تاییدشده‌ای در دست نیست و نهادهای مسئول‌ هم دلیلی در این راستا عنوان نکرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.