نماینده آمریکا: حرف پاداش برای قتل ترامپ نشانه زیربنای تروریستی حاکمیت ایران است

چهارشنبه, ۲ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح، جایزه سه میلیون دلاری پیشنهادی یک نماینده مجلس ایران برای قتل دونالد ترامپ را نشانه “زیربنای تروریستی” حاکمیت ایران دانست و خواستار تغییر رفتار ایران شد.

    
رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح

احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی، امروز سه‌شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه) در نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس، تشییع جنازه قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را “باشکوه” خواند و گفت: «به نیابت از مردم کرمان به هر کسی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده را به قتل برساند، سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌دهیم.»

او همچنین تهدید کرد که ایران می‌تواند پایگاه‌های نظامی‌ آمریکا را “منهدم” کند و “ده‌ها هواپیمای مسافربری” آمریکا که از کنار مرزهای ایران عبور می‌کنند را هدف قرار دهد.

در پی انتشار خبر مزبور، خبرگزاری‌ها واکنش یک مقام رسمی آمریکایی را به تعیین پاداش نقدی برای قتل ترامپ گزارش کردند.

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح، در عین آنکه پیشنهاد نماینده ایران را “مهمل” خواند، گفت که سخنان این نماینده نشانگر “پایه‌های تروریستی” دستگاه حاکمیت ایران است.

وود به خبرنگاران در ژنو گفت که رژیم ایران باید رفتار خود را تغییر دهد.

مشابه این “پیشنهاد” نماینده کهنوج، روز ۱۵ دی ماه امسال هم داده شده بود. محمدحسین پویانفر، یک مداح، با حضور در شبکه ۳ تلویزیون دولتی ایران، پیشنهاد داد که برای “ترور” رئیس جمهوری آمریکا، هر جوان ایرانی یک دلار بدهد تا ۵۰ میلیون دلار به عنوان جایزه جمع‌آوری شود.

مقام‌های آمریکا و اروپا همواره گفته‌اند که نگران ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی‌در خارج این کشور هستند. سال گذشته پنج کشور اسکاندیناوی با انتشار بیانیه مشترکی از اخبار مربوط به تلاش وزارت اطلاعات ایران برای “سوءقصد” در خاک دانمارک علیه مخالفان جمهوری اسلامی‌ به شدت ابراز نگرانی کردند.

به این فهرست باید نگرانی دیگر کشورهای اروپایی را هم اضافه کرد. سال گذشته بلژیک از بازداشت چند ایرانی‌تبار به اتهام طراحی حمله به نشست شورای ملی مقاومت در پاریس خبر داد. همزمان پلیس آلمان یک “دیپلمات ایرانی مأمور” را در اتریش به ظن دست داشتن در این حمله، بازداشت کرد.

فرانسه  و هلند نیز هر کدام از دستگیری‌هایی در ارتباط با این پرونده و نیز اخراج دو نفر از کارکنان سفارت ایران در هلند خبر داده بودند.

پیشنهادهای اتمی نماینده کهنوج

احمد حمزه، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت، امروز “پیشنهادهای  اتمی” هم ارائه کرد و خواستار خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی‌NPT  شد.

به گزارش ایسنا، او گفت: «اگر امروز جنگ‌افزار هسته‌ای داشتیم از تهدید مصون بودیم، حال که اروپا از تعهدات خود سر باز زده است پیشنهاد می‌کنم هر چه سریع‌تر از NPT خارج شده و انفجارهای شکاف و جوش هسته‌ای را انجام دهیم و به دنیا اعلام کنیم که به باشگاه قدرت‌های هسته‌ای پیوسته‌ایم.»

احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی

احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی

این نماینده، تجهیز ایران به “موشک‌های بُرد زیاد با ظرفیت قابل حمل کلاهک‌های نامتعارف” را یک “اولویت” دانست.

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که ایران از ماه‌های گذشته و در پنج مرحله، تعهدات خود را در ارتباط با مفاد توافق برجام کاهش داده است. کاهش این تعهدات یعنی از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم و تکرار نگرانی قدرت‌های بزرگ جهان و طرف‌های توافق برجام از دستیابی به سلاح اتمی.

آمریکا اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی‌را “اخاذی هسته‌ای” خوانده است. پیشتر مورگن اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از سرگیری غنی‌سازی را تازه‌ترین تلاش ایران برای باج گرفتن از جامعه بین‌الملل دانسته بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.