دانشجوی ایرانی توسط سازمان مرزبانی از آمریکا اخراج شد

چهارشنبه, ۲ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

شهاب دهقانی، دانشجوی ایرانی که برای تحصیل به شهر بوستون واقع در ایالت ماساچوست سفر کرده بود، از آمریکا اخراج شد. این در حالی است که دادگاه ایالتی پس از اعتراض وکیل او و جمعی از ایرانیان، از تعویق اخراج او خبر داده بود.

    
USA Symbolbild Einreiseverbot (Reuters/B. Snyder)

شهاب دهقانی حسین‌آبادی روز سه‌شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه) توسط اداره مرزبانی ایالت ماساچوست از آمریکا اخراج شده است.

ماموران اداره گمرک و مرزبانی آمریکا این دانشجوی ایرانی را با هواپیما به فرانسه فرستاده‌اند تا از آنجا به ایران بازگردانده شود.

شهاب دهقانی روز یکشنبه برای ادامه تحصیل خود به آمریکا سفر کرده بود. ماموران اداره گمرک و مرزبانی آمریکا مانع از خروج او از فرودگاه بوستون شده و او را مورد بازجویی قرار می‌دهند.

در پی اعتراض جمعی از ایرانیان ساکن ایالت ماساچوست آمریکا و اعتراض شماری از نمایندگان دموکرات، اعلام می‌شود که حکم قاضی دادگاه برای بازگرداندن شهاب دهقانی به ایران به تعویق افتاده است. با وجود این، مسئولان اداره گمرک و مرزبانی آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ ژانویه مبادرت به بازگرداندن او به ایران از طریق پرواز به فرانسه می‌کنند.

در سایت “ماس‌لایو” که اخبار ایالت ماساچوست را پوشش می‌دهد، آمده است: وکیلان، ایرانیان و فعالان أمور مهاجرتی در زمانی برای ماندن شهاب دهقانی در آمریکا تلاش می‌کردند که این دانشجو هزاران فرسنگ از آمریکا فاصله گرفته بود.

کری دویل، وکیل شهاب دهقانی گفته است که به نظر می‌رسد مسئولان اداره گمرک و مرزبانی ایالت ماساچوست و فرودگاه بوستون حکم دادگاه مبنی بر به تعویق انداختن تصمیم بازگرداندن این دانشجو را نادیده گرفته‌اند.

اخراج دانشجویان ایرانی از آمریکا

وکیل شهاب دهقانی گفته است که این دانشجوی ایرانی یکی از کسانی است که به‌رغم داشتن ویزای تحصیلی و اجازه اقامت قانونی در آمریکا از این کشور اخراج می‌شوند.

شهاب دهقانی، دانشجوی اخراج شده از آمریکا

شهاب دهقانی، دانشجوی اخراج شده از آمریکا

کارول روز، مدیر اجرایی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در ایالت ماساچوست گفته است که پیش از اخراج شهاب دهقانی، دست‌کم ۱۰ دانشجوی دیگر نیز از ماه اوت به این سو، پس از ورود به آمریکا مستقیما از فرودگاه به ایران بازگردانده شده‌اند.

شهاب دهقانی حسین‌آبادی که ۲۴ سال سن دارد پیش از آن نیز به مدت دو سال در آمریکا تحصیل کرده بود. او برای تمدید ویزای تحصیلی خود مدت یک سال منتظر مانده بود.

مسئولان اداره گمرک و مرزبانی فرودگاه بوستون اعلام کرده‌اند که شهاب دهقانی به‌رغم داشتن ویزای دانشجویی مایل به اقامت دائمی در آمریکا بوده است.

این در حالی است که بر اساس برخی از پست‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، علت‌اخراج شهاب دهقانی از آمریکا در ارتباط با فعالیت‌های او در فیس‌بوک توضیح داده شده است. این دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی هستند که شهاب دهقانی از بسیج و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی طرفداری کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.