هواپیمای اوکراین، ‘جعبه سیاه در ایران می‌ماند’

پنجشنبه, ۳ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

هواپیمای اوکراین

هواپیمای مسافربری اوکراین با دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین به عنوان یکی از اجزای اصلی مربوط به تحقیقات این سانحه، در ایران بررسی خواهد شد.

با وجود تاکید مقام‌های اوکراین و کانادا برای تحویل جعبه سیاه به کشوری که امکان بازخوانی اطلاعات را دارد، وزیر راه ایران بار دیگر گفته است که سازمان هواپیمایی کشوری مسئول بررسی جعبه سیاه، شامل دستگاه ثبت اطلاعات پرواز و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان، به عنوان “جزو لاینفک” تحقیقات است.

به گفته آقای اسلامی ایران “در حال آماده‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار” لازم برای این کار است. او توضیح نداده که این آماده‌سازی چگونه و در چه زمانی انجام می‌شود.

روز دوشنبه ۳۰ دی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارش خود درباره سرنگونی هواپیمای اوکراین گفته بود که برای خواندن جعبه سیاه از آمریکا و فرانسه درخواست تجهیزات کرده ، هر چند “این کشورها نسبت به انتقال تجهیزات به کشور تاکنون پاسخ مثبتی نداده‌اند.”

پرواز ۷۵۲ اوکراین صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی (هشت ژانویه) دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در نزدیکی تهران سقوط کرد. ایران بعد از سه روز اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران “در اثر خطای انسانی” این هواپیما را هدف گرفته و سرنگون کرده است.

در این حادثه ۱۷۶ نفر کشته شدند. بیش از پنجاه ایرانی در این پرواز تابعیت کانادا داشتند و به همین دلیل دولت کانادا از همان ابتدا این موضوع را پیگیری کرده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز سه‌شنبه ۲۱ ژانویه خواهان بررسی فوری اطلاعات جعبه سیاه هواپیما شد و گفت ایران امکانات و فن‌آوری این کار را ندارد.

آقای ترودو گفت باید کارشناسان دارای صلاحیت، اطلاعات را بازیابی کنند و افزود درباره این که فرانسه مکان مناسبی برای ارسال و بررسی دستگاه‌های ضبط و ثبت هواپیما است، اتفاق نظر وجود دارد.

پیش از آن وزیر خارجه کانادا هم گفته بود که جعبه سیاه هواپیما باید به اوکراین یا فرانسه فرستاده شود، اما ایران می‌گوید بنا بر قواعد بین‌المللی بررسی جعبه سیاه باید در کشوری که هواپیما در آن سقوط کرده انجام شود.

دولت اوکراین هم به عنوان کشور مالک هواپیما از ایران خواسته جعبه سیاه هواپیما را برای بررسی تحویل دهد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.