سیل در استان سیستان و بلوچستان “زندگی را با خود برد”

پنجشنبه, ۳ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان بسیاری از خانه‌های مسکونی ویران شده‌اند. در زرآباد بلوچستان که بخش اعظم موز کشور را تامین می‌کرده هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. کمک‌های امداد رسانی چگونه انجام می‌گیرد؟

    
Iran Überschwemmung Provinzen Sistan und Balutschestan (FARS)

اوضاع در استان سیستان و بلوچستان بعد از وقوع سیل هنوز به حالت عادی بازنگشته است. یک امدادرسان محلی به دویچه وله گفت مردم موفق به نجات جان خود شدند اما خانه و کاشانه‌ و زمین‌های کشاورزی ویران و دام‌ها نابود شدند. هنوز هم از سرنوشت برخی روستاها خبری نیست. در برخی از نقاط سیل زده استان سیستان و بلوچستان مقامات گفتند ۸۰ درصد زیرساخت روستایی از بین رفته است.

یکی از دست اندرکاران مدرسه دارالعلوم زاهدان هم در مصاحبه با دویچه وله خبر داد: «سیل قطع شده  ولی مناطقی هستند که صعب العبورند و به آنها امدادرسانی نشده است. بخاطر اینکه سیل راه ارتباطی این روستاها را قطع کرده است. اینها مناطق دورافتاده‌ای هستند و کسی نتوانسته از آنها خبری بگیرد و به آنها کمکی بکند. هنوز امدادرسانی ادامه دارد.»

او در ادامه تاکید کرد: «زندگی را سیل با خود برده است. اطراف رودخانه‌ها مردم کشاورزی داشته‌اند که سیل با خود برده است. منطقه دشتیاری که یک منطقه حاصلخیز کشاورزی هست و تقریبا هر چهار فصل محصول می‌دهد و محصولاتش از موز گرفته تا هندوانه به کل کشور فرستاده می‌شود اکنون کامل تخریب شده است. در منطقه قصر قند هم سیل زمین‌های کشاورزی را خراب کرده است.»

فراخوان مولوی عبدالحمید برای کمک به سیل‌زدگان

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان بعد از وقوع سیل برای کمک‌رسانی مردم به سیل زدگان بلافاصله فراخوان داد. به گفته یکی از دست اندرکاران دارالعلوم مردم از اقصی نقاط کشور کمک‌های اولیه و ضروری چون مواد خوراکی و پتو و پوشاک به سیل زدگان رساندند.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

موسسه “محسنین” که تحت سرپرستی مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان فعالیت می‌کند در کمک‌رسانی به سیل زدگان نقش مهمی را بر عهده گرفته است. عبدالحمید از مردم خواست که از طریق این موسسه نیز کمک به سیل‌زدگان اراسل کنند. مردم از اقصی نقاط کشور به این موسسه کمک‌های نقدی و غیرنقدی کرده‌اند.

به گفته یکی از دست‌اندر کاران دارالعلوم، موسسه محسنین موفق شده است تاکنون ۲۸ محموله امدادی به مناطق سیل زده ارسال کند. هر محموله شامل چندین کامیون کمک بوده است. او به دویچه وله گفت این موسسه روزانه چندین محموله به مناطق سیل‌زده ارسال می‌کند و موفق شده است تابحال سه کمپ اصلی در مناطق سیل‌زده در دشتیاری، زرآباد و بنت دایر کند.

یک امدادرسان محلی در این رابطه به دویچه وله گفت هنوز از سرنوشت روستاهای دورافتاده که راه‌های ارتباطی آنها قطع شده خبری نیست. او تاکید کرد: «کمک‌های عمومی مردم فارغ از هر قوم و مذهب هنوز ادامه دارد. حتی کمک‌های برداران زرتشتی از یزد هم به ما رسیده است. حتی جوانانی از تهران، مشهد و شیراز خودشان با خودروهای خود به منطقه سیل زده آمدند و کمک کردند.»

او تاکید کرد که کمک‌های مردمی خوب بوده بوده اما مردم سیل زده بیشتر در انتظار کمک‌های اساسی و زیربنایی دولت هستند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.