تحصن اعتراضی فریبا عادلخواه در اوین برای ‘ملاقات با شریک زندگی‌اش’

پنجشنبه, 3ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

رولان مارشال و فریبا عادلخواه هر دو در ایران زندانی هستند

وکیل فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران می‌گوید موکل او در مقابل در ورودی بند زنان زندان اوین تحصن کرده چون مسئولان زندان اجازه ملاقات او با شریک زندگی‌اش را نمی‌دهند.

به گفته سعید دهقان، خانم عادلخواه که به دلیل اعتصاب غذا دچار “ضعف شدید” شده به دلیل رد این “تقاضای ساده” مجبور به تحصن اعتراضی شده است.

خانم عادلخواه تقاضای دیدار با رولان گابریل مارشال را دارد که شهروند فرانسه است و او هم در ایران زندانی است. آقای مارشال، پژوهشگر فرانسوی برای دیدار با خانم عادلخواه به تهران سفر کرده بود اما مدتی بعد از او بازداشت و روانه زندان شد.

به گفته آقای دهقان که وکالت رولان مارشال را هم بر عهده دارد، مقامات مسئول زندان اوین “ظاهرا عدم ثبت رسمی ازدواج این دو در ایران را مانع این ملاقات قلمداد می‌کنند که منطقا دلیل موجهی برای این ممنوعیت نیست، چرا که این دو بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترک در فرانسه را دارند.”

وکیل این دو زندانی می‌گوید “اگر قرار نیست در روند موجود که غالبا بر بازدارندگی تمرکز دارد و ظاهرا از تسهیل‌کنندگی غافل شده، تغییری ایجاد شود، شاید راهکار عملی دیگر، ثبت رسمی ازدواج این دو در همان زندان باشد.”

فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو)، در یکی از سفرهای خود به ایران در خرداد ۱۳۹۸ بازداشت شد.

خانم عادلخواه در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دکترای خود را از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس گرفته است. او در زمینه ایران و اسلام و شیعه تخصص دارد.

دو هفته پیش سعید دهقان گفت که خانم عادلخواه از اتهامات “جاسوسی و تشویش اذهان عمومی” تبرئه شده اما همچنان با دو اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم” و “تبلیغ علیه نظام” رو به رو است.

فرانسه بارها به بازداشت خانم عادلخواه و رولان مارشال اعتراض کرده است. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه زندانی کردن دو تبعه این کشور در ایران را “غیرقابل تحمل” خوانده و خواهان آزادی آنها شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.