جمهوری اسلامی حکومت مرگ و اعدام: اجرای پنج حکم اعدام در بندرعباس، شیراز و اصفهان

دوشنبه, 7ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

گزارش‌ نهادهای حقوق بشری از اجرای حکم اعدام پنج نفر در روزهای گذشته در ایران خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران علی عشوری که به جرم حمل مواد مخدر و اسلحه ۱۲ سال در زندان به سر می‌برد، روز ۱۶ دی‌ماه در زندان دستگرد اصفهان اعدام شده است.

این سازمان همچنین از اجرای حکم اعدام جواد علیپ‌لو در زندان مرکزی بندرعباس خبر داده است. این متهم که سال ۹۴ به جرم حمل ماده مخدر «شیشه» بازداشت شده بود، روز ۳ بهمن اعدام شده است.

خبرگزاری هرانا هم گزارش داده که مسیح حاتمی که به اتهام قاچاق مواد مخدر زندانی بود، روز ۳ بهمن در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شده است. از مسیح حاتمی به عنوان نفر دوم پرونده مشهور به «تمساح خلیج فارس» نام برده شده است.

«تمساح خلیج فارس» نام مستعار عیسی زمین‌کوفته متهم به هدایت یک باند بین‌المللی مواد مخدر است. او سال ۹۳ بازداشت شد و متهم به جابجایی ۴۰۰ تن مواد مخدر بود.

علی صالحی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از این فرد به عنوان «سرکرده باند بین‌المللی مواد مخدر» نام برد و گفت حکم اعدام این فرد اجرا شده است. او به تاریخ اجرای حکم اعدام اشاره نکرد.

در خبری دیگر، سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده که در شیراز نیز یک زندانی به نام ثارالله میرشکاری به اتهام قتل عمد اعدام شده است. این زندانی اهل کازرون که از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر می‌برد، روز ۳۰ دی ماه اعدام شده است.

علاوه بر این، در زندان مرکزی شهر رشت نیز یک نفر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است. جرم این فرد «قتل عمد» اعلام شده است.

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری در نیمه اول سال ۲۰۱۹، ۱۱۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند و با توجه به پنهانکاری مقام‌های ایرانی در زمینه اخبار مربوط به اعدام‌ها، ممکن است تعداد اعدام‌ها بیشتر باشد.

تعداد اعدام‌های ثبت شده در ایران طی سال ۲۰۱۸ دست‌کم ۲۵۳ مورد بوده که از این نظر ایران را پس از چین در ردیف دوم کشورهایی قرار می‌دهد که بالاترین میزان اعدام در جهان را دارند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.