۳ماه حقوق و ۱۰ ماه بیمه طلب‌کاری ۵ هزار کارگر خدماتی شهرداری رشت

سه شنبه, ۸ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

استان وایر- پنج هزار کارگر خدماتی شاغل در مناطق پنج گانه شهرداری رشت در استان گیلان دست‌کم سه ماه دستمزد و حدود ۱۰ ماه حق بیمه پرداخت نشده خود را از شهرداری طلب دارند.

یکی از این کارگران با دادن این خبر گفت: «حدود پنج هزار نفر در بخش خدماتی شهرداری در مناطق پنج گانه تحت مسوولیت سه شرکت پیمان‌کاری مشغول به کار هستیم. در سه ماه آبان، آذر و دی‌ دستمزد دریافت نکرده‌ایم. جدا از دستمزد، حق بیمه ما به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده و در برخی ماه‌های سال دفترچه‌های درمانی برخی کارگران فاقد اعتبار و تمدید و تعویض است.»

به گفته این کارگر شهرداری، چندین سال است که مطالبات مزدی کارگران خدماتی شهرداری رشت با تاخیر پرداخت شده است و کسی پاسخ‌گو نیست: «جدا از مطالبات مزدی و بیمه‌ای از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری، افزایش دستمزد کارگران خدماتی لحاظ نشده است و کارگران کماکان مطابق با مصوبه مزدی سال ۹۷ شورای عالی کار حقوق گرفته‌اند.»

یکی دیگر از کارگران خدماتی شهرداری رشت به ایلنا گفته است: «بی‌توجهی مسوولان شهرداری و شورای شهر به کارگران شهرداری باعث شده است که ما کارگران از حداقل‌های مزدی محروم باشیم. آن‌چه کارگران خدماتی شهرداری رشت هر ماه به عنوان دستمزد می‌گیرند، حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آن‌ها را نمی‌دهند. از طرفی، کارگران خدماتی، به ویژه کارگران شیفت شب (که باید اضافه‌کاری آن‌ها محاسبه و پرداخت شود) از دریافت اضافه‌کاری محروم هستند.»

او افزوده است: «سال جاری درحالی افزایش حقوق نداشته‌ایم که حقوق کارگران تنها یک‌بار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یک‌بار هم به گونه‌ای تعیین می‌شود که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی هم‌خوانی ندارد.»

در حال حاضر یکی از موارد انتقاد کارگران، پرداخت نشدن چهار درصد هزینه بازنشستگی تعدادی از کارگران است که می‌خواهند با استفاده از «قانون مشاغل سخت و زیان‌آور»، خود را بازنشسته کنند. بخش دیگری از مشکلات این کارگران، ناقص بودن سوابق بیمه‌ای آن‌ها برای بازنشستگی است.

این کارگر شهرداری با اعلام این‌که بخش قابل توجهی از کارگران خدماتی به دلیل پرداخت نشدن چهار درصد هزینه بازنشستگی از سوی شهرداری، ماه‌ها است نمی‌توانند از بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور استفاده کنند، افزوده است: «برخی کارگرانی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند، به دلیل سوابق ناقص بیمه‌ای، امکان بازنشسته شدن ندارند و به همین دلیل چندین سال دیگر باید کار کنند تا سوابق بیمه‌ای خود را برای بازنشسته شدن کامل کنند.»

او گفته است: «شهر رشت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای شمالی کشور است و برخلاف ادعای برخی مسوولان شهری، از منابع مالی کافی برای پرداخت به موقع حقوق کارگران برخودار است. بنابراین، از مسوولان بالادستی درخواست داریم پی‌گیر وضعیت مطالبات ما کارگران شاغل در مجموعه شهرداری رشت، به ویژه کارگران واحد خدماتی باشند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.