عدم رسیدگی پزشکی به اکبر باقری در زندان تهران بزرگ

یکشنبه, 13ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – اکبر باقری، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ علیرغم مشکل روده بزرگ و خونریزی از این ناحیه، از دو هفته پیش بدون رسیدگی پزشکی در زندان بسر می‌برد. آقای باقری پیشتر به ۹ سال حبس محکوم شده است اواخر اردیبهشت ماه بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اکبر باقری، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ علیرغم مشکل روده بزرگ و خونریزی از این ناحیه، از دو هفته پیش بدون رسیدگی پزشکی در زندان بسر می‌برد.

یک منبع مطلع در گفت و گو با گزارشگر هرانا در خصوص وضعیت سلامت وی گفت: “آقای باقری از زمان بازداشت با مشکلاتی چون کمبود هموگلوبین خون، مشکلات روده، کبد و هموروئید درگیر بود. اما حالا از دو هفته قبل خونریزی شدیدی دارد که منجر به سرگیجه، تنگی نفس و سردی دائم دست و پا شده است. مسئولان بهداری زندان نیز تنها به تجویز سرم اکتفا می‌کنند”.

به گفته این منبع به دلیل وضعیت جسمی آقای باقری، مسئولان زندان پیشتر وعده درمان و اعزام به بیمارستان داده بودند که تاکنون عملی نشده است.

اکبر باقری، زندانی سیاسی که اواخر اردیبهشت ماه بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ تبعید شده بود در وضعیت نامناسبی از بابت سلامتی بسر می برد. وی در تابستان امسال در اعتراض به این انتقال و وضعیت پزشکی خود به مدت ۱۸ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

این زندانی سیاسی پیشتر نیز در اعتراض به انتقالش و همچنین عدم رسیدگی پزشکی به مدت پنج روز دست به اعتصاب غذا زده بود. این اقدام اعتراضی در حالی انجام شده بود که وی از بیماری خونریزی در ناحیه روده بزرگ رنج می‌برد و قرار بود چند ماه پیش تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما این اتفاق نیفتاده است. همچنین مبلغ ۸۵۰ هزار تومان برای مداوای دندان‌هایش به حساب زندان اوین واریز کرده، اما بدون رسیدگی دندان‌پزشکی به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

اکبر باقری خردادماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و نهایتا پس از دو ماه تحمل بازجویی و سلول‌های انفرادی در زندان دیزل آباد کرمانشاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

این شهروند کرمانشاهی مجددا در اسفندماه همان سال (۱۳۹۶) در جریان تجمع مال‌بختگان در مقابل مجلس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. آقای باقری مدت ۴۸ روز در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین (موسوم به بند ۲۰۹) نگهداری و در فروردین‌ماه ۹۷ به بند ۴ این زندان منتقل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر باقری در تابستان ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، قاضی مذکور وی را به اتهام اجتماع و تبانی به ۷ سال و نیم و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و نیم زندان محکوم کرد (جمعا ۹ سال). این حکم نهایتا در دادگاه تجدیدنظر نیز عیناً تایید شد.

گفتنی است که آقای باقری پدر یک دختر شش ساله بوده و پیش از بازداشت در کرمانشاه به شغل خطاطی اشتغال داشته است. از آنجایی که همسرش پس از بازداشت از وی جدا شده است، دختر وی در حال حاضر با مادر سالخورده‌اش زندگی می‌کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.