دوازده سال با کابوس مرگ؛ نامه ساجی عمرزاده، زندانی محکوم به اعدام برای رهایی / اسناد

دوشنبه, 14ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ساجی عمرزاده، زندانی محبوس در زندان ارومیه، حدود ۱۲ سال پیش همراه با برادرش ناجی عمرزاده در یک پرونده از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شدند. ناجی عمرزاده، برادر وی پیشتر در اسفندماه سال گذشته در زندان ارومیه اعدام شد. بنا بر نظریه کارشناسی صورت گرفته در این پرونده، ساجی عمرزاده جرمی مرتکب نشده و وی بی‌گناه است. این زندانی اکنون با نگارش نامه‌ای خطاب به بزرگ طایفه نیسانی از وی خواسته تا نسبت به گرفتن رضایت از خانواده مقتول برای او تلاش کنند. آقای عمرزاده در بخشی از این نامه با ابراز بی‌گناهی خود در این پرونده می‌گوید “من فقط به خاطر قول جنابعالی بود که آمدم و خودم را تحویل قانون دادم و خودتان هم بهتر از هر کسی می‌دانید که من بی‌گناه هستم و فقط با اعتماد به قول شما بود که خود را تحویل دادم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساجی عمرزاده، زندانی محکوم به اعدام از حدو ۱۲ سال پیش در زندان ارومیه بسر می‌برد. او همان زمان همراه با برادرش ناجی عمرزاده از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شدند.

ناجی عمرزاده، برادر وی پیشتر در ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷، از بند ۳-۴ زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد و روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۹۷ در زندان ارومیه اعدام شد.

بنا بر نظریه کارشناسی در این پرونده که اسناد آن توسط یک منبع نزدیک به خانواده عمرزاده در اختیار هرانا قرار گرفته است، ساجی عمرزاده جرمی مرتکب نشده و وی بی‌گناه است.

در بخشی از نظریه کارشناسی پرونده آمده است: “با عنایت به شرح فوق و با توجه به بررسی‌های صورت گرفته اعم از: بازبینی عکسهای تهیه شده از جسد تیر خورده مقتول حسن عرب و با توجه به بررسی های صورت گرفته آزمایشگاهی صورت گرفته بر روی مدارک جنائی مکشوفه از صحنه وقوع حادثه (قتل مرحوم حسن عرب و جهانگیر عمرنژاد) و سلاح مکشوفه از متهم ناجی عمرزاده و با امعان نظر از کارشناسان اسلحه بدوی و همچنین اظهارات شهود صحنه نتیجه اینکه: مقتول حسن عرب مورد اصابت تعداد یک گلوله سلاح جنگی از نوع کمری با مسیری از جلو به عقب و از چپ به راست و کمی بالا به پایین قرار گرفته است و با توجه به موارد اشاره شده خصوصا بررسی های میکروسکوپی صورت گرفته بر روی مدارک جنائی مکشوفه از صحنه و مستخرجه از بدن یکی از مصدومین صحنه و اظهارات شهود صحنه نتیجه اینکه بکارگیری سلاح واحد مکشوفه از متهم بنام ناجی عمرزاده، زیگ زائور در صحنه درگیری و تیراندازی که منجر به قتل حسن عرب و جهانگیر عمرنژاد شده محرز بوده و به نظر هیئت کارشناسی در صحنه موصوف از یک نوع سلاح استفاده شده و استفاده کننده سلاح ناجی عمرزاده بوده است”.

آقای عمرزاده در همین خصوص با ابراز بی‌گناهی خود در این پرونده نامه‌ای سرگشاده خطاب به ریش‌سفید و بزرگ طایفه نیسانی نوشته است.

آقای عمرزاده در بخشی از این نامه با بیان این که بی‌گناه بوده و به خاطر مصلحت خود را معرفی کرده است می‌گوید: “شما مطلع هستید که من مرتکب قتل نشده‌ام و بنا بر حرف‌های ریش‌سفیدان طایفه و مصلحت خود را تحویل دادم و از شما خواهش می‌کنم اجازه ندهید ظلمی که در حق بنده شده است، بیشتر از این ادامه پیدا کند”.

ناجی عمرزاده برادر ساجی عمرزاده که سال گذشته اعدام شد

متن کامل این نامه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه می آید:

“با سلام و درود فراوان به ریش‌سفید و بزرگ طایفه نیسانی و ضمن رحمت خداوند به پدر مرحوم شما آقای حاج ایرج گنبدی که بزرگ خاندان ۱۲ ایل شکاک است.

بنده ساجی عمرزاده از جنابعالی بزرگ طایفه نیسانی خواهشمندم نسبت به سرنوشت اینجانب که ۱۲ سال از جوانی خویش را بیگناه در زندان سپری کرده‌ام بی‌تفاوت نباشید و برای رضایت گرفتن اقدام نمایید.

من فقط به خاطر قول جنابعالی بود که آمدم و خودم را تحویل قانون دادم و خودتان هم بهتر از هر کسی می‌دانید که من بی‌گناه هستم و فقط با اعتماد به قول شما بود که خود را تحویل دادم.

آقای عیسی خان بزرگ طایفه نیسانی، وقتی که بهتر از هر کسی می‌دانید ساجی عمرزاده بی‌گناه است، آیا انصاف است مرا در زندان زجرکش کنید؟ آیا در حالی که برادر بزرگم در همین پرونده قصاص شده است کافی نیست؟

آقای عیسی خان، این رفتاری که با خانواده ما می‌شود، در شان خانواده شما و طایفه شما نیست. آقای عیسی خان، من از شما و همه ریش‌سفیدان طایفه نیسانی و ۱۲ ایل شکاک درخواست می‌کنم زمینه رضایت بنده از شاکی را فراهم کنید.

 همه شما مطلع هستید که من مرتکب قتل نشده‌ام و بنا بر حرف‌های ریش‌سفیدان طایفه و مصلحت خود را تحویل دادم.

در نهایت از شما خواهش می‌کنم اجازه ندهید ظلمی که در حق بنده شده است، بیشتر از این ادامه پیدا کند.

زندانی، ساجی عمرزاده / بهمن ۱۳۹۸ / زندان ارومیه”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

در ادامه اسناد پرونده از جمله دادنامه ها و نظریه کارشناسی را مشاهده می نمایید:


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.