بازداشت فیروزه شفیع زاده، شهروند بهایی در تالش

سه شنبه, ۱۵ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – فیروزه شفیع زاده، شهروند بهایی اهل تالش در تاریخ ۵ بهمن ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در روستای خطبه‌سرا از توابع شهرستان تالش بازداشت شد. ماموران در زمان بازداشت منزل این شهروند را مورد بازرسی قرار داده و برخی از وسایل شخصی وی از جمله تلفن همراه و لپ تاپ او را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، فیروزه شفیع زاده، شهروند بهایی توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در روستای خطبه‌سرا از توابع شهرستان تالش بازداشت شد.

ماموران در زمان بازداشت منزل این شهروند را مورد بازرسی قرار داده و برخی از وسایل شخصی وی از جمله تلفن همراه، لپ تاپ، کتاب‌ها و عکس‌های شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

خانم شفیع زاده از زمان بازداشت از حق ملاقات با وکیل محروم بوده و گفته می‌شود وکیل او نیز توسط ماموران امنیتی تهدید شده است.

تا زمان تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و مخل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست.

فیروزه شفیع زاده از دانشجویان سابق دانشگاه آنلاین بهاییان (BIHE) است که پس از ۷ سال تحصیل در رشته داروسازی در هند به کشور بازگشته است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.