جمهوری اسلامی حکومت کشتار و اعدام: گزارشی از اجرای حکم اعدام پنج زندانی در زندان عادل آباد شیراز

شنبه, 26ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – مورخ ۸ بهمن ماه امسال حکم اعدام پنج زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه مورخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸، پنج زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

هویت این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش کماکان در دست بررسی است.

این افراد همگی پیشتر از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

گزارش شده است پیکر اعدام شدگان پس از طی تشریفات قانونی به خانواده های آنان برای خاکسپاری تحویل داده شد.

روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۸، نیز هرانا از اعدام دو زندانی به نام‌های “هادی ماهی و صادق اکبرپور” در زندان عادل آباد شیراز خبر داده بود.

از سوی دیگر هرانا اعدام ۶ زندانی دیگر که پیش تر توسط سازمان حقوق بشر ایران اعلام شده بود را احراز کرد. هویت این اعدام شدگان حسین پاشا (اعدام شده در ۱۳ بهمن ماه) و پیمان شیخی به همراه ۴ زندانی دیگر از جمله دو زن (اعدام شده در ۷ بهمن ماه) اعلام شده است.

این افراد همگی بابت اتهام قتل در زندان به سر می بردند و حکم اعدام آنان در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

اعدام این شهروندان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.