تجمع اعتراضی در دانشگاه امیرکبیر تهران: شعار: «نه صندوق نه آرا، تحریم انتخابات»در چهلم‌ جانباختگان هواپیمای اوکراین – فیلم

یکشنبه, 27ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

امیرکبیر

جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به وقایع اخیر در ایران و همچنین بازداشت بهاره هدایت، سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان تجمعی اعتراضی برپا کردند.

دانشجویان در این تجمع، علاوه بر سر دادن شعار “بهاره هدایت آزاد باید گردد” پلاکاردهایی برای درخواست آزادی نرگس محمدی، نسرین ستوده و ندا ناجی، دیگر زندانیان سیاسی هم در دست داشتند.

اعتراض به سرنوشت پرونده شلیک پدافند سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین در حومه تهران و برجاماندن شمار قابل توجهی قربانی در پی اعتراض‌های آبان ماه هم از دلایل برپایی این تجمع بوده است.

گروهی از این دانشجویان زیر عنوان “دانشجویان متحد” تصاویر و ویدئوهای این تجمع اعتراضی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. همچنین برخی از گزارش‌ها حاکی از برخورد با دانشجویان در هنگام خواندن بیانیه پایانی این تجمع است.

روز شنبه ۲۶ بهمن (۱۵ فوریه) هم جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، در اعتراض به بازداشت بهاره هدایت تجمعی مشابه برگزار کردند.

هم‌زمان سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار بیانیه‌ای بازداشت بهاره هدایت را محکوم کرده است.

ادوار تحکیم وحدت خواستار “آزادی بی قید و شرط” این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران شده و در بیانیه این سازمان آمده: “اتفاقات ناگواری که در آبان امسال به‌وقوع پیوست به‌همراه احضار و بازداشت فعالین دانشجویی، کارگری و صنفی نشانگانی از عمق بحرانی هستند که به‌دلیل اخلال در نقش واسطه‌گری نهادهای مدنی و سیاسی در جهت مشارکت در حیات سیاسی گروه‌های مختلف اجتماعی به‌وجود آمده است”.

در این بیانیه اشاره هم به انتخابات مجلس شورای اسلامی و رد صلاحیت نامزدها شده است: “تا حصارهای فعالیت قانونی و مدنی احزاب و گروه‌ها و فعالین سیاسی کشور برچیده نشود و رد صلاحیت و بازداشت و تهدید و حصر و ارعاب ابزار حذف افراد و گروه ها باشد، و بازگشت به جامعه آرام صورت نگیرد، هیچ کنشی اعم از انتخابات و صف کشی‌های دستوری خیابانی و رسانه‌ای نخواهد توانست ثبات و امنیت و آرامش را در هیچ زمینه‌ای به کشور بازگرداند”.

از: بی بی سی

*************

ویدئو از تجمع دانشجویان امیر کبیر:

****************

امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک  تهران در چهلم جان‌باختن سرنشینان هواپیمای اوکراین اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی کردند.

آنها در تجمع خود شعار دادند: «به من نگو فتنه‌گر ، فتنه تویی ستمگر»، «حکومت نظامی نمی‌خواهیم»، «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» و «مردم درگیر فقرن اینا تو فکر رأین»

از دیگر شعارهایی که دانشجویان برعلیه مقامات جمهوری اسلامی و در گرامی‌داشت جان‌باختگان آبان‌ماه و هواپیمای اوکراین دادند به قرار زیر است: «از ایران تا بغداد فقر و ستم استبداد»، «۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست»، «مادر چه داغدار است اینجا همه نیزار است»، «امنیت پوشالی جمهوری توخالی» و «آبان دی و خرداد یاد آر خون و بیداد»

یادآوری می‌شود پس از اعتراف دولت به جنایت هولناک سرنگونی هواپیمای اوکراین که چند روز به انکار و لاپوشانی آن پرداخته بود، مردم و دانشجویان روز شنبه ۲۱ دی ۹۸ با شعارهای خود علیه خامنه‌ای و نظامش خشم خود را نسبت به این اقدام پدافند سپاه و سکوت مقامات حکومتی به نمایش گذاشتند.
در این روز، مردم و دانشجویان در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، رشت، همدان، بابل و چندین شهر دیگر علیه جنایت‌های خامنه‌ای و رژیمش و جهنمی که برای مردم ایران درست کرده است، به خیابان آمدند و حکم به نابودی تمامیت این حکومت دادند.
مردم هم‌صدا با دانشجویان، فریاد «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» و «نابود باد جمهوری اسلامی» سر دادند.
آنها همچنین با شعار فرمانده کل قوا استعفا، استعفا، خواستار کناره‌گیری شخص خامنه‌ای شدند. در دانشگاه بهشتی، دانشجویان فریاد اعتراض خود را با شعار «دانشجو بیدار است از سید علی بیزار است» بلند کردند.

در کلیپ‌های دیگری که از تجمع دانشجویان به دست‌مان رسیده است، آنها شعار می‌دهند: «نه پادگان، نه بنگاه، درود بر دانشگاه»، «خطای انسانی تویی، شلیک پنهانی تویی»، «سپاهی سپاهی قاتل ما شمایی» و «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستم‌گر»

در پی تجمع و شعارهای دانشجویان دانشگاه امیر کبیر، ماموران لباس‌شخصی و حراست این دانشگاه به دانشجویان حمله‌ور شدند. دانشجویان نیز برای مقابله با هجوم ماموران حراست با زنجیر کردن دستان خود به ایستادگی کردند.

از: ایران کارگر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.