پزشکی قانونی: براساس مصوبه شورای امنیت ملی اعلام آمار کشته‌شدگان آبان وظیفه دولت است

دوشنبه, ۲۸ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

عباس مسجدی آرانی، رییس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در نشست خبری مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، باید اعلام کنند، گفت: «دولت باید این آمار را اعلام کند. براساس مصوبه شورای امنیت ملی وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند.»

به گزارش ایلنا، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین تاکید کرد که این سازمان آنچه در اختیار داشته به «مراجع ذیصلاح» اعلام کرده است .

آرانی همچنین اضافه کرد: «در مصوبه شورای امنیت ملی که زیر مجموعه دولت است و وزیر کشور رییس آن است، مشخص شده است که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.»

طی بیش از سه ماه گذشته از زمان آغاز اعتراض‌های سراسری، مسئولان دولت و دستگاه قضایی از ارائه هرگونه گزارشی در زمینه کشته‌ها و بازداشتی‌های این اعتراض‌ها خودداری کرده‌اند.

پیشتر خبرگزاری رویترز در گزارشی از کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر طی این اعتراض‌ها خبر داده بود. وزیر کشور نیز در اظهاراتی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی به سر و بدن معترضان را تایید کرد.

همچنین در ادامه سکوت مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره کشتار معترضان آبان‌ماه در مناطق مختلف ایران، روزنامه نیویورک‌تایمز روز دهم آذر در گزارشی از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر خبر داده بود.

در پی گزارش‌های متعدد در این زمینه، سرانجام شامگاه یازدهم آذر محسن بیرانوند فرماندار و رضا پاپی فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر طی مصاحبه‌ای با تلویزیون جمهوری اسلامی، کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر را تایید کردند.

دو روز بعد نیز محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران، بدون ارائه آمار مشخص این مساله را تایید کرد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.