درخواست ۲۸ تن از وکلا از رئیس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده دراویش گنابادی

دوشنبه, ۲۸ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

جمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای در رابطه با دراویش زندانی در ایران منتشر کرده‌اند. امضاکنندگان “آزادی درویشان در حبس و تبعید” را “مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها و ایجاد وحدت ملی” دانسته‌اند.

    
default

در بیانیه‌ای که ۲۸ تن از وکلای دادگستری در ایران در رابطه با پرونده دراویش منتشر کرده‌اند، آمده است: «محرومیت از حقوق اجتماعی و ممانعت در استفاده از تمام یا بخشی از حقوق قانونی و سلب حق دفاع، سیاست و قانونی نانوشته است که مدت‌هاست گریبانگیر درویشان طریقت نعمتاللهی گنابادی شده است.»

امضاکنندگان در این بیانیه با اشاره به ارزش‌های مورد تأکید نورعلی تابنده، قطب درویشان، از جمله “حاکمیت قانون” که “توصیه” او “به مریدانش حتی در شرایط محدودیت‌ها و محرومیت‌ها بوده”، می‌نویسند: «شایسته‌تر آن بود که با سعه صدر و تحمل ناملایمات از سوی همه جریان‌های درگیر، هرگز چالش‌ها و مناقشات اجتماعی، خصوصا رخداد تلخ موسوم به “گلستان هفتم” رقم نمی خورد.»

۲۸ وکیل دادگستری که این بیانیه را منتشر کرده‌اند، “در راستای دفاع از حقوق درویشان زندانی و یاوی رساندن به نظام قضایی ایران”، “رویکرد عدالت ترمیمی، شیوه‌های مسالمت آمیز و صلحطلبانه و بهره جستن از ظرفیت‌های قانونی را مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها” و “ایجاد وحدت ملی را، آزادی درویشان در حبس و تبعید‌” دانسته‌اند.

امضاکنندگان از ریاست دستگاه قضا خواسته‌اند: «دستور بازبینی و رسیدگی مجدد به پرونده درویشان زندانی را صادر کند تا در این ایام که جامعه درویشی در غم از دست دادن مقتدای خویش در حزن و اندوه به سر می برد، موجبات رهایی درویشان و خانواده‌هایشان از رنج و تعب مضاعف زندان و تبعید فراهم آید».

نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی، روز سهشنبه، ٣ دی (٢۴ دسامبر)، در سن ٩٢ سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت.

از جمله ۲۸ وکیل امضاکننده‌ این بیانیه، می‌توان به نام‌ عبدالصمد خرمشاهی، عبدالفتاح سلطانی، امیر رئیسان، حسین تاج و آرش کیخسروی اشاره کرد.

دراویش گنابادی روز ۳۰ بهمن ۹۶ (و یکم اسفندماه) در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده و شرایط ناگواری که به گفته‌ آنان برای قطبشان ایجاد شده بود، در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد.

در آن شب و صبح روز بعد طبق گفته دراویش، صدها تن از درویشان بازداشت و شمار زیادی به دلیل ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوای سرپایی و دیگر بازداشتی‌ها، به دو زندان اوین و فشافویه منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند.

ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان در آن روزها زنان دراویش بودند. شکوفه یداللهی، سیما انتصاری و سپیده مرادی، سه تن از دراویش گنابادی بودند که بعد از تحمل نزدیک به دو سال حبس روز ۱۹ بهمن از زندان آزاد شدند.

pooria.noori@Pourinouri91

شکوفه خانم آزاد شد

مادرم با پایان دوران محکومیت از زندان اوین آزاد شد

مادرم، یکم اسفند ۹۶ در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد. همچنان برادرانم و در زندانهای عادل آباد شیراز و تهران بزرگ محبوسند

View image on Twitter
۴۴۲ people are talking about this

“اجتماع و تبانی علیه امنیت” و “اقدام علیه امنیت ملی” و “تمرد از دستور پلیس” از جمله اتهاماتی است که در مورد شماری از دراویش زندانی مطرح شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.