عفو بین الملل: خطر اعدام سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان

شنبه, 10ام اسفند, 1398
اندازه قلم متن

در اعتراضات آبان ماه سال جاری هزاران نفر بازداشت شدند.

در اعتراضات آبان ماه سال جاری هزاران نفر بازداشت شدند.

عفو بین‌الملل ۹ اسفند در بیانیه‌ای نسبت به خطر اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه سال جاری در ایران ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین الملل در این بیانیه تاکید کرده است که این سه نفر به صورت «ناعادلانه» محاکمه شده و در دوران بازجویی خود تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تصریح کرده است این سه بازداشت شده در اعتراضات آبان در دوران بازجویی خود از دسترسی به وکیل محروم بودند و برای گرفتن «اعتراف»، ماموران آنها را تحت شکنجه قرار داده اند.

طبق این بیانیه، امیرحسین مرادی گفته است که به زور مجبور به اعتراف شده و تلویزیون دولتی این اعترافات را پخش کرد و سپس از این اعترافات به عنوان سند علیه او در دادگاه استفاده شده است.

این سه بازداشت شده اعتراضات آبان ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده‌اند. این سه نفر همچنین در مجموع به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق نیز محکوم شده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در اواخر بهمن از صدور حکم بدوی در خصوص اعتراضات آبان خبر داده بود و گفته بود معترضانی که «اموال دولتی را به آتش کشیدند و اماکن متعلق به مردم را تخریب کردند» شناسایی شدند و برای آنها « متناسب با اعمالشان مجازات‌های قانونی پیش‌بینی» شده است.

عفو بین الملل خواستار لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی و برگزاری دادگاهی عادلانه برای آنها شده است.

سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا در آبان سال ۱۳۹۸، به بروز اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران منجر شد.

اعتراضات آبان‌ماه امسال با سرکوب شدید روبه‌رو شد و به نوشته خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ کشته بر جای گذاشت.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون رسماً اعلام نکرده‌اند که چند نفر را در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت کرده‌اند، بررسی‌های رادیوفردا نشان می‌دهد که دست‌کم هشت هزار نفر در جریان این اعتراض‌ها بازداشت شدند.

عفو بین‌الملل پیشتر گفته بود که بازداشت‌شدگان آبان در معرض خطر شکنجه و بدرفتاری‌های، حکم‌های سنگین و طولانی‌مدت زندان قرار دارند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.