هدف «سوداگران شایعه» چیست؟

پنجشنبه, 15ام اسفند, 1398
اندازه قلم متن

➖″میگن این کرونا کار آمریکا بوده تا اقتصاد چین رو نابود کنه!″
➖″نه! کار چینی‌هاس! داشتن سلاح می‌ساختن!″
➖″۳۰سال قبل کارتون… تمام اینا رو پیش‌بینی کرده بود!″
➖″اصلاً یه کتاب و فیلم هست مال فرقه(…) تمام اتفاقات جهان رو تا پونصد سال بعد طراحی کردن و همین کرونا رو هم پیش‌بینی کردن!…″

?این روزها چند تا از این «میگن‌ها» شنیده‌اید یا خوانده‌اید؟ چند تایش را باور کرده‌اید؟ می‌خواهم به این بهانه از چیزی سخن بگویم به نام: «سوداگری شایعه»!
در روزهایی مثل این که اتفاقی می‌افتد و حدس و گمان‌ها زیاد است و نگرانی بر جامعه حاکم می‌شود؛ همه دنبال کسب خبر هستند! وقتی بازار «تقاضای خبر» حسابی داغ شد؛ مثل هر بازار دیگری، کسانی هم به «سوداگری» مشغول می‌شوند و در این آشفته بازار؛ با جعل و انتشار مطالب دروغ برای خود هوادارانی دست و پا می‌کنند و یا بر «پیروان!» خود می‌افزایند! هدف آنها جذب مشتری به هر قیمتی است؛ خصوصاً با انواع جعلیات!
 
sodagaran.jpg
 
?گروههای خاصی هم هستند که با ترویج اخبار خرافی، برای «مشتریان خرافه‌پسند» تصاویر یک کتاب یا فیلم قدیمی را «جعل و مونتاژ» می‌کنند یا مثلاً یک تکه فیلم یا کارتون شبیه آثار مشهور «می‌سازند» تا وانمود کنند اتفاقات امروز، از سالها قبل پیش‌بینی شده‌اند! هدفشان «تخریب روحیه» مردم و جذب کردن آنهاست و اینکه به عده‌ای ساده‌لوح بقبولانند: «فقط ما قدرت پیش‌بینی داریم!»
 
?این روزها بهترین وقت شکار ساده‌لوحان و جذب آنان در گروهها و فرقه‌های خاص است! فرقه‌هایی که ادعا می‌کنند آینده را می‌دانند؛ یا «می‌سازند»! مشتریان این اجناس تقلبی، به امید اینکه از اتفاقات آینده سر در بیاورند، پیرو فرقه‌ها و گروههای «سوداگر» می‌شوند و زندگی خود را می‌بازند!
 
?متأسفانه اکثریتی از ما اهل تحقیق نیستیم و اشتیاق داریم تا هر چیزی بخریم که از آینده باخبر بشویم! سوداگران هم در این بازار آشفته؛ انواع «خبر فیک و جعلی» را با قیمت بالا می‌فروشند و با ویروس جهل و خرافات «کاسبی» می‌کنند!
 
?خرافات، خرافات است! چه مذهبی باشند یا مدرن! با #خرافات از نادانی و جهل مردم سوءاستفاده می‌کنند تا مشتی «پیروان متعصب و خشک‌مغز» جذب کنند که حقیقت را پس می‌زنند و فقط جعلیات آنها را باور می‌کنند! از این پیروان متعصب می‌توان برای هر منظوری استفاده کرد؛ از ″سیاست تا تجارت! از تشکیل شرکتهای هرمی تا خالی‌کردن جیبها″!
 
?شهر نه فقط به ویروس کرونا که به ویروس جهل آلوده است! ماسک بزنیم و «هر چیزی را نبلعیم» تا مغبون و بازنده نباشیم!
 
بابک داد ۹۸/۱۲/۱۴
 
♦️تلگرام:
♦️اینستاگرام:
♦️تماس:

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.