بستگان شماری از زندانیان سیاسی خواستار آزادی موقت آنها شدند

یکشنبه, 18ام اسفند, 1398
اندازه قلم متن

به دلیل گسترش بیماری کرونا و احتمال شیوع آن در زندان‌های ایران، بستگان شماری از زندانیان عقیدتی در نامه‌های جداگانه خواستار آزادی موقت آنها شدند. بهشتی لنگرودی و کوهپایه به مرخصی فرستاده شدند.

    
عکس تزئینی

گسترش ویروس کرونا (کووید ۱۹) نگرانی خانواده‌های زندانیان در ایران را برانگیخته است. در این راستا خانواده‌های شماری از زندانیان عقیدتی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، یادآوری کرده‌اند که دستورات او برای “توجه خاص قضات و مسئولین ندامتگاه‌ها به زندانیان در شرایط بحرانی فعلی” شامل حال زندانیان سیاسی نمی‌شود.

رئیسی چندی پیش در واکنش به شیوع کرونا در ایران و نگرانی‌ها در مورد جان زندانیان، دستور مرخصی مشروط و محدود زندانیان را صادر کرد. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، ظرف یک هفته پس از صدور این دستور ده‌ها هزار زندانی عادی به مرخصی رفتند.

خانواده‌های زندانیان عقیدتی هم در نامه خود به رئیسی، از او خواسته‌اند “دستور ویژه‌ای” برای “آزادی موقت و فوری” بستگان دربندشان صادر کند.

این نامه از جانب خانواده‌های ارس امیری لاریجانی، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیر حسین خالقی، نازنین زاغری، نسرین ستوده، مراد طاهباز، فریبا عادل‌خواه، علیرضا علی‌نژاد، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه، رولان مارشال، سپیده کاشانی و سام رجبی منتشر شده است.

ده روز پیش نیز خانواد‌ه‌های محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، نرگس محمدی، امیرسالار داودی، فرهاد میثمی، رویین عطوفت، جعفر عظیم‌زاده، شهناز اکملی، مجید آذرپی، آتنا دائمی، سام رجبی، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، عبدالرضا کوهپایه، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، ندا ناجی، مهرداد محمدنژاد، محمد ابوالحسنی، پیمان کوشک باغی، ارس امیری، جعفر فاضل و علیرضا گلی‌پور نامه مشابهی به رئیسی نوشته بودند.

نامه به دادستان مشهد

بستگان چند زندانی سیاسی در مشهد نیز از دادستان این شهر خواستند به علت شرایط بحرانی این روزها یا آنها را به‌طور موقت آزاد کند یا به مرخصی بفرستد. این زندانیان پس از انتشار یک نامه سرگشاده انتقادی به آیت‌الله خامنه‌ای دستگیر شدند.

در این نامه ضمن بیان اینکه «عزیزان شریف و شجاع ما صرفا به جرم دفاع از حقوق مدنی و شهروندی خویش، اکنون نزدیک به هفت ماه است در بندند» تاکید کرده‌اند که با توجه به شیوع ویروس کرونا و “وضعیت نامناسب جسمی این عزیزان و کهولت سن اغلب ایشان”، نگران بستگان دربند خود هستند.

آنها به وضعیت عباس واحدیان شاهرودی اشاره کرده‌اند که به گفته آنها، با احتمال ابتلا به کرونا در بهداری زندان بستری شده است.

علاوه بر واحدیان شاهرودی، محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی، حوریه فرج‌زاده، کمال جعفری یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی راغب و محمدحسین سپهری  خواستار استعفای خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شده بودند.

مرخصی دو تن از زندانیان عقیدتی

روز شنبه، ۱۷ اسفند (هفتم مارس) خبرگزاری هرانا به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داد که محمود بهشتی لنگرودی به مرخصی رفته است.

این فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران به پنج سال حبس قابل اجرا محکوم شده و از سال ۹۸ در زندان اوین به‌سر می‌برد.

او در تیر و بهمن ماه سال جاری به مرخصی رفته بود.

عصر شنبه عبدالرضا کوهپایه نیز از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. او از متهمان پرونده زیست‌محیطی است که در اسفند ۹۶ دستگیر شدند.

کوهپایه به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور” به تحمل چهار سال زندان محکوم شده است و در زندان اوین محبوس بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.