تجمع در اعتراض به تخریب بافت تاریخی یزد

پنجشنبه, 6ام تیر, 1392
اندازه قلم متن

پس از تخریب تعدادی از منازل قدیمی بافت تاریخی شهر یزد در “طرح توسعه‌ امامزاده جعفر” در محله بعثت این شهر، گروهی از مردم و دانشجویان یزد نسبت به این اقدام اعتراض کرده و خواهان توقف هرچه سریع‌تر این تخریب‌ها شدند.

براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی این اعتراض‌ها در بافت تاریخی یزد از دیروز چهارشنبه ۵ تیرماه شروع شده و تا امروز نیز ادامه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امیر ترقی‌نژاد روز گذشته با اشاره به تخریب این سه خانه قدیمی در بافت تاریخی یزد گفته هرچند این خانه‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بودند، ولی کل بافتی که خانه‌ها در آن قرار دارند، به‌عنوان بافت تاریخی یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آقای ترقی نژاد همچنین اعلام کرد دوست‌داران میراث فرهنگی در تهران در حال رایزنی با مشاوران حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب هستند تا “شاید دست‌ کم از این طریق بتوان از تخریب فاجعه‌بار خانه‌های تاریخی یزد جلوگیری کرد.”

به اعتقاد فعالان میراث فرهنگی، مردم و دانشجویانی که برای جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی به محله‌ بعثت رفتند، بر این باورند که “طرح توسعه‌ امامزاده جعفر فقط برای ایجاد پارکینگ محلی نیست، بلکه احتمال قبرفروشی نیز در این منطقه وجود دارد.”

“طرح توسعه امامزداده جعفر” شامل حدود چهار هکتار از بافت تاریخی پیرامونی در فاصله بین امامزاده و خیابان قیام یزد است که به منظور افزایش صحن امامزاده قرار است تخریب شود.

براساس گزارش‌ روزنامه کلیک بهار این طرح که از همان ابتدا با مخالفت و واکنش مردم محلی مواجه شده بود، با عدم توافق مالکان و ساکنان بافت تاریخی درباره وقف و فروش، وارد فاز جدیدی شده و به “تهدید و ارعاب” مردم محلی توسط مسئولان کشیده شده است.

طرح جامع امامزاده جعفر به کارفرمایی اداره اوقاف در سال ۱۳۸۸ آغاز شده است.

بر اساس شجرنامه‌ای که در سایت رسمی امامزاده جعفر آمده وی نوه امامزاده ابو جعفر محمد و از نوادگان امام جعفر صادق است. تاریخ احداث بقعه سال ۵۷۵ هجری – قمری و تاریخ بازسازی آن سال ۱۳۵۴ شمسی و مساحت فعلی اعم از زمین و ساختمان آن بیش از ۵۸ هزار متر مربع است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.