پمپئو: ایران هرچه سریع‌تر درباره سرنوشت لوینسون توضیح دهد

جمعه, 8ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست هرچه سریع‌تر درباره سرنوشت رابرت لوینسون توضیح دهند. خانواده لوینسون گفته‌اند که این مامور سابق اف‌بی‌آی در ایران فوت کرده است.

    
Symbolbild Mike Pompeo in Afghanistan (imago images/Xinhua/L. Jie)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از مقام‌های ایران خواست تا درباره سرنوشت رابرت لوینسون که گفته می‌شود در ایران فوت کرده توضیح دهند.

خانواده رابرت لوینسون روز چهارشنبه ۲۵ مارس (ششم فروردین) با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد: «ما اخیراً اطلاعاتی را از مقامات دولت آمریکا دریافت کردیم که آنها هم مثل ما به این نتیجه رسیدند که همسر و پدر ما در زندان‌‌های ایران فوت کرده است.»

در این بیانیه گفته می‌شود که شرایط دقیق مرگ لوینسون مشخص نیست، اما او قبل از شیوع ویروس کرونا در ایران درگذشته است.

پمپئو در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه ۷ فرودین به وقت واشنگتن منتشر شده، گفت: «دیروز خانواده رابرت لوینسون شجاعانه این نتیجه‌گیری غم‌انگیز را با دنیا در میان گذاشتند که باب (رابرت) در حبس در ایران درگذشته است. تنها ایران است که می‌داند از زمان ربایش او در بیش از ۱۳ سال پیش چه اتفاقی برای باب افتاده است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «ما از رژیم ایران می‌خواهیم گزارش کاملی درباره سرنوشت باب ارائه دهد. ما تا  تمام آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران دستگیر شده‌اند به خانه باز نگردند آرام نخواهیم نشست.»

رابرت لوینسون، افسر سابق پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا در مارس ۲۰۰۷ در شرایط اسرارآمیزی در جزیره کیش ناپدید شد. او پیرامون قاچاق سیگار تحقیق می‌کرده است.

همکاری با سیا

آسوشیتد پرس در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که لوینسون برای سازمان سیا کار می‌کرده است. این خبرگزاری گزارش داده که همکاری لوینسون با سیا باعث به وجود آمدن یک رسوایی در این سازمان شده است.

شماری از کارکنان سیا به دلیل همین رسوایی‌ها  و سوء استفاده از اختیارات خود، از کار برکنار شدند، زیرا آنها اجازه نداشتند از خدمات شخص ثالث برای فعالیت‌های اطلاعاتی استفاده کنند.

دولت آمریکا رسما تایید نکرده که لوینسون برای سرویس جاسوسی آمریکا کار می‌کرده است و مقا‌م‌های ایران بارها تصریح کرده‌اند که لوینسون بازداشت نکرده‌اند و نقشی در ناپدید شدن او ندارند.

ساعتی بعد از انتشار بیانیه خانواده لوینسون، علیرضا میریوسفی، رایزن مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، درباره مرگ احتمالی رابرت لوینسون در زندان در ایران، گفت، «ایران همیشه تصریح کرده است که مقامات آن اطلاعی از موقعیت لوینسون ندارند و اینکه او در زندان ایران نیست.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.