بیانیه کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن: نگرانی کارگران از بحران ویروس کرونا

سه شنبه, ۱۲ام فروردین, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– کارگران نگه‌داری خط و ابنیه فنی راه‌آهن ایران با صدور اطلاعیه‌ای، خواستار توقف حرکت قطارهای درون شهری و بین شهری و تعطیلی کارخانه‌ها و پروژه‌های این شرکت تا عادی شدن شرایط شدند.

با شیوع ویروس کرونا در ایران، سلامت کارگران و امنیت شغلی آن‌ها به یک چالش جدی بدل شده است. کاهش قدرت خرید و سقوط سطح زندگی طبقه کارگر و زحمت‌کشان فکری و یدی کشور طی سالیان اخیر، سبب عدم دسترسی کامل و به موقع آن‌ها به امکانات پزشکی، درمانی و بهداشتی شده است.

از این رو، اکنون با توجه به همه‌گیر شدن ویروس کرونا، خواسته کارگران، دسترسی به امکانات پیش‌گیری و درمان برای حفظ سلامت و نیز تضمین امنیت شغلی آن‌ها است.

«شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگه‌داری خط و ابنیه فنی راه‌آهن ایران» در بیانیه‌ای که روز ۱۰ فروردین ۱۳۹۹منتشر شد، از مسوولان خواسته است به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، قطارهای مسافرتی بین شهری و درون شهری تا عادی شدن شرایط متوقف شوند.
در این بیانیه هم‌چنین آمده است: « تا عادی شدن شرایط باید به کارگران و کارکنان بیمه بی‌کاری پرداخت شود.»

این شورا خواستار آن شده است که تمامی شرکت‌های قراردادی، اقلام بهداشتی و ضدعفونی را به مقدارلازم در اختیار کارگران و خانواده‌هایشان قرار دهند.

این کارگران که در روزهای گذشته در مناطق مختلف کشور در اعتراض به عدم رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی تحصن کرده بودند، در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار پرداخت مطالبات پرداخت‌نشده سال گذشته شدند.

شورای هماهنگی کارگران اعلام کرد: «باید کمیته‌های نظارتی برای پایان دادن به پرونده‌های شرکت‌هایی که در پرداخت حقوق کارگران سهل‌انگاری می‌کنند، تشکیل شود.»

افزایش حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹، یکی دیگر از خواسته‌های این کارگران است که به واسطه شرکت‌های پیمان‌کاری تامین نیروی انسانی مشغول به کار هستند. شورای عالی کار پیش از این تصمیم‌گیری درباره حداقل دستمزد را به امسال موکول کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.